Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Urlop ojcowski przed wydaniem aktu urodzenia
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Urlop ojcowski przed wydaniem aktu urodzenia

Gazeta Podatkowa nr 77 (1639) z dnia 26.09.2019
Agata Barczewska

Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego, ale nie dostarczył aktu urodzenia dziecka (przed zaplanowaną przez niego datą rozpoczęcia urlopu nie będzie to możliwe). Czy w tej sytuacji można pracownikowi udzielić urlopu ojcowskiego, zobowiązując go do dostarczenia aktu urodzenia dziecka przed jego zakończeniem?

Moim zdanie nie. Urlop ojcowski udzielany jest na pisemny wniosek uprawnionego pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem (art. 1823 § 2 K.p.). Do wniosku powinny być dołączone dokumenty określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2015 r. poz. 2243).

Wymogi formalne dotyczące wniosku o urlop ojcowski określone zostały w § 21 rozporządzenia. Jak wynika z tej regulacji, wspomniany wniosek powinien zawierać imię i nazwisko pracownika oraz wskazywać okres, na który urlop ma być udzielony. Ponadto do wniosku powinny być dołączone:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka albo kopie tych dokumentów,
     
  • oświadczenie wnioskodawcy, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części,
     
  • kopia prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka - jeżeli wniosek dotyczy udzielenia urlopu na dziecko przysposobione,
     
  • kopia prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego - jeżeli wniosek dotyczy dziecka, wobec którego decyzję taką podjęto.

Akt urodzenia dziecka jest podstawowym dokumentem potwierdzającym wystąpienie okoliczności (urodzenie dziecka) uzasadniających udzielenie urlopu ojcowskiego. Pracodawca powinien więc się z nim zapoznać przed udzieleniem urlopu, tym bardziej, że skorzystanie z niego związane jest z określonymi świadczeniami dla pracownika (zasiłkiem macierzyńskim).


Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o urlop ojcowski, jeżeli został złożony w terminie i dołączono do niego wymagane dokumenty.


Przyznanie urlopu ojcowskiego bez okazania aktu urodzenia dziecka wydaje się ryzykowne nawet w przypadku zobowiązania pracownika do dostarczenia tego aktu pracodawcy. Nie można mieć bowiem całkowitej pewności, czy pracownik wywiąże się z zobowiązania oraz kiedy to zrobi. Dlatego zasadne wydaje się wstrzymanie przez pracodawcę z udzieleniem urlopu, do czasu dostarczenia przez pracownika wymaganej dokumentacji.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.