Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Nadgodziny w przerywanym systemie czasu pracy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nadgodziny w przerywanym systemie czasu pracy

Gazeta Podatkowa nr 56 (1513) z dnia 12.07.2018
Ewa Madejek

Pracownik jest zatrudniony w przerywanym systemie czasu pracy i wykonuje pracę w godzinach od 900 do 1300 oraz od 1700 do 2100. Pracodawca zlecił mu w dwóch dniach pracę do godziny 1400, zamiast do godziny 1300 (czyli o 1 godzinę dłużej). Czy za tę 1 godzinę należy wypłacić tylko normalne wynagrodzenie, czy także dodatek do wynagrodzenia?

W podanej sytuacji wystąpiły nadgodziny dobowe, za które pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem lub udzielić czasu wolnego.

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Tak stanowi art. 151 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.). Nadgodziny dzieli się na:

  • dobowe, które występują po przekroczeniu normy dobowej (zasadniczo powyżej 8 godz.), albo przedłużonego wymiaru dobowego (np. po 12 godzinach w tak zaplanowanej dniówce w systemie równoważnym) oraz
     
  • tygodniowe, które występują po przekroczeniu przeciętnej normy tygodniowej (zasadniczo powyżej 40 godz.).

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługują dodatki w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych, które przypadły w nocy; w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; za nadgodziny średniotygodniowe,
     
  • 50% wynagrodzenia - za pracę w nadgodzinach w każdym innym dniu niż wymieniony powyżej.

Przy ustalaniu czy doszło do wystąpienia godzin nadliczbowych należy stosować przepisy z zakresu czasu pracy. Bardzo istotna jest definicja doby pracowniczej. Przez dobę pracowniczą należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 K.p.). Ponadto ważne są też normy czasu pracy, które zgodnie z art. 129 § 1 K.p. nie mogą przekraczać 8 godz. na dobę i przeciętnie 40 godz. w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Należy dodać, że system przerywanego czasu pracy charakteryzuje się z góry ustalonym rozkładem przewidującym nie więcej niż 1 przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godz.(art. 139 § 1 K.p.).

Biorąc pod uwagę definicję pracy nadliczbowej oraz doby pracowniczej, nadgodziny dobowe w systemie przerywanym wystąpią, jeżeli pracownik przepracuje więcej niż 8 godzin w ciągu doby pracowniczej. Przy czym sumuje się liczbę godzin przepracowaną przed przerwą, jak i po przerwie. Natomiast dobę pracowniczą (24 godz.) liczy się od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Przykład

Pełnoetatowy pracownik zatrudniony w przerywanym systemie czasu pracy wykonuje pracę w godzinach od 900 do 1300 oraz od 1700 do 2100, przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. Pracodawca zlecił mu w dwóch dniach pracę do godziny 1400, zamiast do godziny 1300.

W każdej z tych dwóch dób pracowniczych pracownik przekroczył normę dobową o 1 godzinę, gdyż zamiast pracować 8 godzin, pracował 9 godzin. Dobę rozpoczął o godz. 900 i zakończył o godz. 900 następnego dnia. W tym czasie pracował od 900 do 1400 i od 1700 do 2100, łącznie 9 godzin. Należy wypłacić mu wynagrodzenie z dodatkiem 50% za łącznie dwie nadgodziny lub udzielić czasu wolnego. Decyzja w sprawie formy rekompesaty za pracę nadliczbową powinna zapaść przed terminem wypłaty za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny.

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.