Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Absencje w dniu wolnym udzielonym za święto
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Absencje w dniu wolnym udzielonym za święto

Gazeta Podatkowa nr 3 (1460) z dnia 8.01.2018
Ewa Madejek

Pracodawcy zatrudniający pracowników w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku mają obowiązek udzielenia pracownikom za sobotę, w którą przypada święto, innego dnia wolnego od pracy. Dzień ten musi przypadać w tym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto. Zdarza się jednak, że w tak wyznaczonym dniu pracownik jest chory lub wystąpił o urlop na okres obejmujący ten dzień.

Metodyka ustalania wymiaru czasu pracy

Wymiar czasu pracy ogółu zatrudnionych ustala się na podstawie art. 130 K.p. (z wyjątkiem pracy w ruchu ciągłym). W celu jego obliczenia należy:

  • pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,
     
  • dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystających),
     
  • obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

Ponadto ustalony w podany sposób wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega dodatkowo obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy (chodzi tu np. o dni choroby lub urlopu).

Sposób ustalania wymiaru czasu pracy nakazuje obniżenie tego wymiaru o 8 godzin za każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela. Powoduje to, że w organizacji podstawowej (od poniedziałku do piątku), gdy święto przypada w sobotę, która w zakładzie jest dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, należy wskazać inny dzień wolny od pracy w danym okresie rozliczeniowym, aby zapewnić pracownikom odpowiednią liczbę dni i godzin pracy. Niewyznaczenie takiego dnia spowoduje, że pracownicy przepracują więcej dni i godzin niż wynika z prawidłowo obliczonego wymiaru czasu pracy. Wszystkie dni świąteczne obowiązujące w Polsce zostały ustanowione w art. 1 ustawy o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 90).

Dzień wolny za święto w innych systemach

Jeżeli chodzi o inne systemy czasu pracy, np. system równoważny, to również w tej organizacji wymiar czasu pracy oblicza się zgodnie z art. 130 K.p. Przy czym charakteryzuje się on możliwością przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy ponad 8 godzin. Zazwyczaj więc, w takiej organizacji pracownicy mają dłuższe dniówki robocze i więcej dni wolnych od pracy. Nie zwalnia to jednak pracodawcy od sprawdzenia, czy w okresie rozliczeniowym, w którym przypada święto w innych dniach niż niedziela, pracownicy mają zaplanowaną odpowiednią liczbę dni i godzin pracy.

Podobnie jest z pracownikami zatrudnionymi na część etatu. W ich przypadku liczbę dni i godzin pracy należy dostosować do obowiązującego ich wymiaru czasu pracy, co najczęściej nie będzie wymagało wskazania dodatkowego dnia wolnego od pracy za święto.

Absencja w dniu wolnym za święto

Czasami mają miejsce sytuacje, w których pracownik w dniu wolnym wyznaczonym przez pracodawcę za święto, jest nieobecny w pracy. Chorobowa nieobecność pracownika w pracy w dniu wyznaczonym jako wolny za święto nie wpływa na obowiązek wyznaczenia pracownikowi innego dnia wolnego z tego tytułu (przykład 1). Wymiar czasu pracy chorującego pracownika ustala się w trybie art. 130 K.p. i obniża o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Również w sytuacji, gdy pracownik miałby korzystać w dniu wyznaczonym jako wolny za święto z urlopu wypoczynkowego, nie ma obowiązku wyznaczenia innego dnia wolnego. Pracownik nie korzysta w takim dniu z urlopu, gdyż zgodnie z zasadami udzielania urlopu wypoczynkowego udziela się go w dniach, które są dla pracownika dniami pracy, stosownie do obowiązującego go rozkładu czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1541 § 1 K.p.). Oznacza to, że pracownikowi nie udziela się urlopu w dniu, w którym zgodnie z rozkładem ma wolne za święto (przykład 2).

Przykład 1

Pracodawca, który zatrudnia pracowników w systemie podstawowym w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym, wyznaczył soboty jako dni wolne wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W okresie rozliczeniowym przypadającym od stycznia do marca 2018 r. jako dzień wolny od pracy za Święto Trzech Króli wyznaczył 12 stycznia br. Jeden z pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim w okresie od 8 do 21 stycznia br. Nie powoduje to obowiązku wyznaczenia innego niż 12 stycznia br. dnia wolnego za święto. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym styczeń-marzec br. wynoszący 504 godziny należy obniżyć o 72 godziny w związku z chorobą, czyli za 9 dni roboczych. Wyniesie on wówczas 432 godziny, tj. 504 godz. - 72 godz. Przy czym 12 stycznia br. jest traktowany jako dzień wolny przysługujący za święto.


Przykład 2

W zakładzie obowiązuje podstawowy system czasu pracy oraz trzymiesięczne okresy rozliczeniowe. Pracownicy świadczą pracę od poniedziałku do piątku, a soboty są dniami wolnymi z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W celu zapewnienia odpowiedniego wymiaru czasu pracy i liczby dni wolnych pracodawca wyznaczył pracownikom dzień wolny za Święto Trzech Króli na 26 stycznia br.

Jeden z pracowników będzie korzystał z urlopu w okresie od 15 do 28 stycznia br. Za okres urlopu pracodawca odliczy mu 9 dni po 8 godzin każdy, a 26 stycznia br. będzie traktowany jako dzień wolny przysługujący za święto. W związku z tym nie ma potrzeby wyznaczenia pracownikowi innego dnia wolnego za święto w rozkładzie.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.