Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Wymiar czasu pracy w przypadku sobotniego święta
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wymiar czasu pracy w przypadku sobotniego święta

Gazeta Podatkowa nr 85 (1439) z dnia 23.10.2017
Ewa Madejek

Obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę wynika ze sposobu ustalania wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Służy on zapewnieniu pracownikom właściwej liczby dni i godzin pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym takie święto.

Obliczanie wymiaru czasu pracy

Podstawą planowania czasu pracy pracowników jest prawidłowo ustalony wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

  • mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
     
  • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
     
  • odejmując 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela (art. 130 K.p.).

Obowiązujące w Polsce święta wskazuje ustawa o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 90). Do końca 2017 r. przypadają jeszcze cztery dni świąteczne, wskazane w powołanej ustawie, a mianowicie: 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 i 26 grudnia - pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia. Każde z tych świąt, gdyż wszystkie występują w dniach od poniedziałku do soboty, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jednak tylko święto 11 listopada br. przypada w sobotę, co w konsekwencji może wymagać wyznaczenia pracownikom innego dnia wolnego od pracy.

Zatrudnieni od poniedziałku do piątku

Duża grupa pracowników wykonuje pracę w stałym rozkładzie po 8 godzin od poniedziałku do piątku. Osobom tym pracodawcy są obowiązani wyznaczyć dodatkowy dzień wolny od pracy za święto 11 listopada 2017 r. Wskazanie dodatkowego dnia wolnego powinno przypadać w tym samym okresie rozliczeniowym co święto, gdyż tylko wówczas rozkładowa liczba godzin pracy będzie zgodna z wymiarem czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Niezależnie więc od tego, czy w zakładzie obowiązują 1-miesięczne czy np. 3-miesięczne okresy rozliczeniowe, to za święto 11 listopada br., gdy w zakładzie obowiązuje podstawowa organizacja od poniedziałku do piątku, należy pracownikom w takim okresie rozliczeniowym wskazać dodatkowy dzień wolny od pracy (przykład). Jeżeli pracodawca nie wskaże w tym okresie dodatkowego dnia wolnego, to pracownicy przepracują większą niż obowiązująca liczbę godzin. Spowoduje to naruszenie wymiaru czasu pracy (a także zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy) i wystąpienie godzin nadliczbowych średniotygodniowych.

Trzeba zaznaczyć, że organizacja czasu pracy w firmie należy do uprawnień pracodawcy, zatem może on wskazać ten dzień wolny w różnych terminach dla określonych grup pracowników lub też w jednym terminie.

Choroba pracownika w sobotnie święto

W sytuacji gdy pracownik w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, będącym jednocześnie dniem świątecznym, był niezdolny do pracy z powodu choroby, pracodawca ma również obowiązek wyznaczenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy za to święto. We wskazanych okolicznościach wymiar czasu pracy pracownika oblicza się zgodnie z art. 130 K.p., czyli tak jak ogółu zatrudnionych. Przy czym podlega on obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy (art. 130 § 3 K.p.).

Natomiast jeżeli pracownik był nieobecny w pracy, np. z powodu choroby, w dniu wyznaczonym jako dzień wolny za święto przypadające w sobotę, pracodawca nie ma podstaw do udzielenia mu kolejnego, innego dnia wolnego od pracy. Także w tym przypadku zastosowanie znajduje metodyka obliczania wymiaru czasu pracy określona w art. 130 K.p., łącznie z zasadą obniżania wymiaru czasu pracy o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Dzień wolny dla niepełnoetatowców

W przypadku pracowników niepełnoetatowych ich wymiar czasu pracy ustala się zgodnie z art. 130 K.p. (tak jak dla pracownika pełnoetatowego) i następnie obniża odpowiednio do wielkości niepełnego etatu. Obliczeń dokonuje się w odniesieniu do przyjętego okresu rozliczeniowego. W podanych okolicznościach obowiązek udzielenia pracownikowi niepełnoetatowemu dnia wolnego za święto przypadające w sobotę będącą dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wystąpi, gdy wykonuje on pracę w podstawowej organizacji od poniedziałku do piątku, w dobowym wymiarze czasu pracy zmniejszonym proporcjonalnie do wielkości jego etatu.

Natomiast jeżeli pracownik niepełnoetatowy wykonuje pracę w tzw. zmiennym rozkładzie, wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego za święto będzie zależało od porównania obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy z rozkładem czasu pracy tego pracownika.

Przykład

W zakładzie obowiązuje podstawowa organizacja czasu pracy oraz 3-miesięczne okresy rozliczeniowe. Pracownicy wykonują pracę od poniedziałku do piątku, a soboty są dniami wolnymi z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Ostatni tegoroczny okres rozliczeniowy obejmuje miesiące od października do grudnia br.

Pracowników w okresie od października do grudnia 2017 r. obowiązuje wymiar czasu pracy wynoszący 488 godzin, tj. [(40 godz. × 13 tyg. - (8 godz. × 4 święta)]. Natomiast zgodnie z układem kalendarza przypadają w tym okresie 62 dni robocze, czyli 496 godzin, tj. 62 dni × 8 godzin. Aby zapewnić pracownikom odpowiednią liczbę dni i godzin pracy, należało wyznaczyć jeszcze jeden dzień wolny od pracy w październiku, listopadzie lub grudniu br.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.