Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Wymiar urlopu w równoległym zatrudnieniu
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wymiar urlopu w równoległym zatrudnieniu

Gazeta Podatkowa nr 59 (1413) z dnia 24.07.2017
Agata Barczewska

W dniu 1 lipca 2017 r. zawarliśmy umowę o pracę na 1/4 etatu na czas nieokreślony z pracownikiem, który od kilku lat jest zatrudniony w innej firmie. Jest on tam uprawniony do 26 dni urlopu i świadczy pracę na pełny etat. Czy do stażu urlopowego w naszej firmie powinniśmy zaliczyć okres zatrudnienia w tym zakładzie? Czy w czasie urlopu w naszej spółce pracownik może pracować w drugiej firmie?

Pracownik zatrudniony u dwóch lub więcej pracodawców nabywa uprawnienia związane ze stosunkiem pracy odrębnie w każdym ze stosunków pracy. Dotyczy to m.in. prawa do urlopu wypoczynkowego i jego wymiaru. Sposób uwzględniania okresu zatrudnienia w stażu urlopowym w przypadku pracy u kilku pracodawców reguluje art. 1541 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem pracownikowi pozostającemu jednocześnie w dwóch lub więcej stosunkach pracy, do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar, wlicza się także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia, w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.

Ustalając wymiar urlopu, do stażu pracy zalicza się m.in. zatrudnienie w ramach stosunku pracy z całego okresu pracy zawodowej oraz różne tzw. okresy zaliczalne, m.in. ukończone okresy nauki w wymiarze określonym w art. 155 § 1 K.p.

Należy nadmienić, że w przypadku występowania równoległych stosunków pracy dopuszczalna jest sytuacja, w której pracownik w czasie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego u jednego pracodawcy będzie świadczył pracę u drugiego.

W przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego (jak w omawianej sprawie), wymiar urlopu wypoczynkowego ustala się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, zgodnie z art. 1551 § 1 K.p. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie tego przepisu niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Zgodnie z art. 1552a K.p. obliczając urlop proporcjonalny kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 K.p., a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Przy zatrudnieniu na niepełny etat urlop podlega również proporcjonalnemu ustaleniu do wymiaru tego etatu.

Przykład

Pracownik zatrudniony w firmie A na czas nieokreślony od 1 stycznia 2014 r. na pełny etat, jest uprawniony do 26 dni urlopu. Pracownik ten od 1 lipca 2017 r. podjął równoległe zatrudnienie na czas nieokreślony w firmie B na 1/4 etatu.

Pracownikowi w firmie B przysługuje odrębne prawo do urlopu wypoczynkowego. Do stażu urlopowego podlegają zaliczeniu wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia w ramach stosunku pracy, okres pracy w firmie B (od 1 lipca 2017 r.) oraz okres niezakończonego zatrudnienia w firmie A, do dnia poprzedzającego podjęcie pracy w firmie B. Pracownik jest w niej traktowany dla celów urlopowych jako uprawniony do 26 dni urlopu. W firmie B za 2017 r. przysługują mu 4 dni urlopu: 1/4 × 26 dni = 6,5, po zaokrągleniu 7 dni urlopu; 6/12 × 7 dni = 3,5, po zaokrągleniu 4 dni urlopu.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.