Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Równoległa praca i nauka w stażu urlopowym
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Równoległa praca i nauka w stażu urlopowym

Gazeta Podatkowa nr 82 (1332) z dnia 13.10.2016
Ewa Madejek

Staż urlopowy jest okresem, który pozwala pracownikowi na nabycie prawa do urlopu albo na uzyskanie wyższego wymiaru urlopu. Jednakże inne okresy podlegają zaliczeniu do stażu warunkującego prawo do urlopu, a inne do stażu wpływającego na wymiar urlopu. Jednoczesna praca i nauka może być zaliczona tylko jako jeden z tych okresów.

Wymiar urlopu zależny od stażu

Roczny wymiar urlopu pracownika wynosi:

  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
     
  • 26 dni - gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat (art. 154 § 1 K.p.).

Przy czym wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy jest zmniejszany proporcjonalnie do wielkości jego etatu.

Jak wynika z powołanej regulacji, wymiar urlopu pracownika zależy od posiadanego stażu pracy. Do okresu pracy, który wpływa zarówno na prawo, jak i wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się okresy pracy na podstawie stosunku pracy, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Pracownik dokumentuje je m.in. świadectwami pracy.

Wyłączeniu podlegają jednak wszelkie okresy aktywności zawodowej pracownika polegające m.in. na prowadzeniu własnej działalności gospodarczej albo pracy wykonywanej w ramach umów prawa cywilnego, jak zlecenia czy o dzieło. Tego rodzaju okresy działalności nie podlegają przepisom Kodeksu pracy, dlatego nie są uwzględniane w stażu urlopowym.

Nieco inaczej jest w przypadku zaliczania pewnych okresów do stażu, od którego zależy wymiar urlopu. Oprócz okresów zatrudnienia pracowniczego, powiększa go m.in. okres ukończonej nauki w szkole, pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium, prowadzenia gospodarstwa rolnego, służby wojskowej, pracy nakładczej czy wykonywania mandatu posła lub senatora.

Okres nauki w szkole

Zasady zaliczania okresu nauki w szkole do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, określono w przepisach Kodeksu pracy. Na mocy art. 155 § 1 K.p. do okresu pracy wpływającego na wymiar urlopu zalicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
     
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
     
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
     
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
     
  • szkoły policealnej - 6 lat,
     
  • szkoły wyższej - 8 lat.

W myśl przytoczonej regulacji, wliczeniu podlega albo przewidziany programem nauczania faktyczny czas trwania nauki, ograniczony do konkretnej liczby lat, albo określona tym przepisem liczba lat nauki niezależnie od tego, ile faktycznie ona trwała. Przykładowo z tytułu ukończenia szkoły wyższej zalicza się 8 lat, bez względu czy pracownik ukończył studia licencjackie, czy magisterskie (przykład 1).

Co istotne, okresy nauki w szkole muszą być poświadczone świadectwem lub dyplomem jej ukończenia, zgodnie z przepisami obowiązującymi w szkolnictwie. Okresy nauki w różnych typach szkół nie podlegają jednak sumowaniu. Zasadniczo przyjmuje się liczbę lat wynikającą z ukończenia ostatniej szkoły, chyba że jest to dla pracownika niekorzystne.

Ponadto, jak stanowi art. 155 § 2 K.p., jeżeli pracownik pobierał naukę w trakcie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, w zależności od tego, co jest dla pracownika korzystniejsze (przykład 2).

Przykład 1

Pracodawca od 1 września 2016 r. zatrudnił na 2 lata na pełny etat pracownika, który przedłożył dyplom ukończenia studiów licencjackich. Jest to jego pierwsza praca zawodowa i nie posiada on innych okresów zaliczalnych. Obecnie równolegle z pracą kontynuuje on naukę na studiach magisterskich.

Pracodawca do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, oprócz okresu pracy od 1 września br., powinien zaliczyć pracownikowi także 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej. Ze względu na fakt, że jest to pierwsza praca pracownika, to po każdym przepracowanym miesiącu nabywa on sukcesywnie prawo do 1,66 dnia urlopu, czyli 1/12 z 20 dni urlopu. W 2016 r. nastąpiło to 30 września i nastąpi 31 października, 30 listopada i 31 grudnia. W dniu 1 stycznia 2017 r. pracownik nabędzie od razu prawo do 20 dni urlopu, gdyż będzie mu już przysługiwał urlop kolejny.


Przykład 2

Od 1 października br. pracodawca zatrudnił na pełny etat na 2 lata pracownika, który przedłożył dyplom ukończenia szkoły wyższej. Studiował on w okresie od 1 października 2012 r. do 26 czerwca 2015 r. Ponadto wykonywał pracę w okresie od 1 lipca 2011 r. do 30 września 2012 r. i od 2 czerwca 2014 r. do 31 grudnia 2015 r., co potwierdził świadectwami pracy. W okresie od 1 stycznia do 30 września 2016 r. nigdzie nie pracował. Wcześniej ukończył liceum ogólnokształcące.

Korzystniejsze dla pracownika jest zaliczenie do stażu okresu nauki w szkole wyższej i pracy, niż w szkole średniej i pracy. Ukończenie w 2015 r. szkoły wyższej pozwala na uwzględnienie w stażu urlopowym 8 lat. Przy czym należy wyłączyć okres pracy równoległej z nauką, trwający od 2 czerwca 2014 r. do 26 czerwca 2015 r. Wliczeniu do stażu podlega okres pracy przed podjęciem studiów, czyli od 1 lipca 2011 r. do 30 września 2012 r. i po zakończeniu studiów od 27 czerwca do 31 grudnia 2015 r. Z tytułu ukończenia szkoły wyższej należy pracownikowi zaliczyć do stażu 8 lat, a z tytułu pracy okres niepokrywający się z nauką wynoszący łącznie 1 rok, 9 miesięcy i 5 dni.

Podejmując pracę w dniu 1 października 2016 r. pracownik posiadał staż wynoszący 9 lat, 9 miesięcy i 5 dni. Po 2 miesiącach i 25 dniach pracy będzie mu przysługiwał urlop w wymiarze 26 dni (jeszcze w 2016 r.).

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.)

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.