Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Naruszenie wymogu niezwłocznego poinformowania o przyczynie nieobecności
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Naruszenie wymogu niezwłocznego poinformowania o przyczynie nieobecności

Gazeta Podatkowa nr 88 (2067) z dnia 2.11.2023
Agata Barczewska

Pracownik nie stawił się do pracy w poniedziałek i w tym dniu nie skontaktował się z pracodawcą. Kolejnego dnia przyszedł do pracy i wytłumaczył się, że w poniedziałek spóźnił się pociąg do pracy (przyjechał dopiero w południe) i pracownik zrezygnował z dojazdu do pracy. Czy pracodawca, w związku z tym, że pracownik nie usprawiedliwił swojej nieobecności niezwłocznie, ale dopiero w drugim dniu, może uznać tę absencję za nieusprawiedliwioną? Czy może powinien udzielić pracownikowi na poniedziałek urlopu na żądanie?

W mojej ocenie nieobecność pracownika w poniedziałek powinna zostać uznana przez pracodawcę za usprawiedliwioną (choć z naruszeniem przez pracownika zasad usprawiedliwiania nieobecności), bez prawa do wynagrodzenia. W przedstawionej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku ani też podstawy prawnej do udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie.

Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1632) pracownik jest obowiązany zawiadomić niezwłocznie pracodawcę o powodach swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Przewidziany w ww. rozporządzeniu graniczny termin usprawiedliwienia absencji w pracy (w drugim dniu nieobecności) nie oznacza, że pracownik może zrezygnować ze starań o natychmiastowe usprawiedliwienie nieobecności. Powinien podjąć takie działania, np. poprzez kontakt telefoniczny czy e-mailowy z pracodawcą, chyba że zachodzą ku temu obiektywne przeszkody.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu wynika, że żadne takie utrudnienia nie miały miejsca, w związku z czym pracownik powinien jeszcze w poniedziałek skontaktować się z pracodawcą, ustnie usprawiedliwiając swoją nieobecność. Zaniechanie tych działań jest z jego strony naruszeniem przepisów, nie na tyle jednak istotnym, aby uznać tę nieobecność za nieusprawiedliwioną. Finalnie bowiem usprawiedliwienie absencji miało miejsce, tyle że z opóźnieniem.

Jeżeli chodzi o udzielenie pracownikowi urlopu na żądanie na dzień nieobecności, to pracodawca nie ma takiego obowiązku nawet w przypadku złożenia przez pracownika wniosku w tej sprawie. Podstawa do udzielenia takiego urlopu wystąpiłaby, gdyby pracownik skontaktował się z pracodawcą w poniedziałek i przy okazji usprawiedliwienia nieobecności wystąpił o udzielenie takiego urlopu. Wówczas taki wniosek należałoby uznać za zasadny, mimo że zgłoszony w trakcie dnia roboczego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.