Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Wymiar urlopu w przypadku powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wymiar urlopu w przypadku powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (590) z dnia 10.10.2023

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze, na czas nieokreślony, legitymujący się 10-letnim stażem urlopowym, został powołany do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na okres od 16 stycznia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Jaki wymiar urlopu będzie mu przysługiwał po powrocie do pracy?

Wymiar urlopu pracownika legitymującego się co najmniej 10-letnim stażem urlopowym wynosi 26 dni. W przypadku gdy jest on zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar 26 dni, a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Tak wynika z art. 154 § 1-2 K.p.

Osobie pozostającej w stosunku pracy na okres pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej udziela się urlopu bezpłatnego (art. 304 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, Dz. U. poz. 2305 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 1552 § 1 pkt 3 K.p., do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie pełnienia zasadniczej służby wojskowej, stosuje się odpowiednio przepis art. 1551 § 1 pkt 2 K.p. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego lub do okresu zatrudnienia, jeśli jest on krótszy. Przy ustalaniu wymiaru urlopu (proporcjonalnego), kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z posiadanym stażem urlopowym i wymiarem etatu w jakim jest zatrudniony, a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 1552a § 1 i art. 1553 § 1 K.p.).

Jeżeli natomiast okres pełnienia zasadniczej służby wojskowej przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1552 § 2 K.p.).

Pracownik z pytania został powołany do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na okres od 16 stycznia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Przysługujący mu za 2023 r. urlop wypoczynkowy, do którego prawo powstało 1 stycznia 2023 r. w wymiarze 26 dni nie podlega więc obniżeniu (brak warunku powrotu do pracy). Za rok 2024 r. pracownikowi będzie przysługiwał urlop w wymiarze proporcjonalnym do końca tego roku, czyli do 24 dni (26 dni x 11/12 = 23,83 dnia, po zaokrągleniu 24 dni).

Zwracamy uwagę! Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 K.p.). Urlop nabyty w 2023 r. i w tym roku niewykorzystany, w kolejnym, czyli 2024 r. będzie urlopem tzw. zaległym, którego w myśl art. 168 K.p. pracodawca z pytania (w ramach planu urlopowego lub po porozumieniu z pracownikiem) powinien mu udzielić najpóźniej do dnia 30 września 2024 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.