Facebook

Jak szukać?»

NOWY SERWIS dla Prenumeratorów - PLAN KONT z obszernym komentarzem i indeksem księgowań Uwaga: W styczniu "mały" pracodawca powiadamia pracowników o rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczenia urlopowego. Uwaga: Do 31 stycznia 2023 r. część płatników składek przekazuje do ZUS informację ZUS IWA za 2022 r. Uwaga: Do 31 stycznia br. przedsiębiorca zamierzający opłacać mały ZUS plus dokonuje odpowiedniego zgłoszenia do ubezpieczeń 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US: CIT-6R, CIT-6AR, CIT-10Z, CIT-11R za 2022 r. 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/PIT-11A, PIT-4R, PIT-8AR za 2022 r. 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US druku ZAW-RD, tj. zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Dwukrotne rozpoczynanie pracy w tej samej dobie przy indywidualnym ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dwukrotne rozpoczynanie pracy w tej samej dobie przy indywidualnym rozkładzie czasu pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (567) z dnia 1.11.2022

Pracownica zawnioskowała o zastosowanie wobec niej indywidualnego rozkładu czasu pracy. Chciałaby pracować w poniedziałki i środy od 900 do 1700, a w pozostałe dni robocze od 800 do 1600. Czy pracodawca ma obowiązek przystać na propozycję pracownicy? Jeżeli tak, to czy dopuszczalne jest aby pracownica dwukrotnie rozpoczynała pracę w tej samej dobie?

W Kodeksie pracy przewidziano kilka systemów czasu pracy, tj. podstawowy, równoważny, w ruchu ciągłym, przerywany, zadaniowy, skróconego tygodnia pracy i pracy weekendowej. W ramach każdego z nich pracodawca może tworzyć dla pracowników rozkłady czasu pracy, tj.:

  • ruchomy z różnymi godzinami rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy lub ze wskazaniem przedziału czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy (art. 1401 § 1 K.p.),
  • indywidualny czas pracy (art. 142 K.p.).

W rozkładach, o których mowa w pierwszym myślniku ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1401 § 4 K.p.). Dopuszczalne jest też w nim dwukrotne rozpoczynanie pracy rozkładowej w danej dobie.

Generalnie rozkład czasu pracy ustala pracodawca i zazwyczaj dla ogółu lub jakiejś określonej grupy pracowników. Ustawodawca dopuścił jednak możliwość jego indywidualizacji, w tym również na wniosek zatrudnionego. Przy czym pracodawca ma prawo go odrzucić. Zgoda pracodawcy na indywidualny rozkład czasu pracy jest swego rodzaju umową zawieraną, gdy z inicjatywą wystąpi pracownik i co do zasady na warunkach przez niego określonych. W konsekwencji bez zgody zatrudnionego pracodawca nie ma prawa ustalić innego rozkładu czasu pracy niż ten, określony w takiej umowie (por. wyrok SN z 21 marca 2014 r., sygn. akt II PK 174/13).

Z przepisów wynika, że indywidualny rozkład czasu pracy ustala się w ramach obowiązującego pracownika systemu czasu pracy, brak jest w nich natomiast zapisu, na podstawie którego można by było ustalić, jaka jest jego relacja z wymienionymi w Kodeksie pracy rozkładami czasu pracy, w tym ruchomym czasem pracy. Wobec braku wyraźnego zakazu ich "łączenia", w literaturze przedmiotu przyjmuje się, że rozkład indywidualny może zawierać postanowienia, które przewiduje art. 1401 K.p.

Przykład

Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym, od poniedziałku do piątku (od 700 do 1500) wychowuje dziecko w wieku szkolnym. Ze względu na wiek dziecka musi je dowozić do szkoły na różne godziny, przez co zawnioskował do pracodawcy o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy, wskazując jednocześnie, że będzie ją świadczył w następujący sposób: w poniedziałek i środę od 900 do 1700, a w pozostałe dni tygodnia od 800 do 1600. Taki rozkład czasu pracy nie naruszy prawa do odpoczynku pracownika, spowoduje natomiast dwukrotnie w ciągu tygodnia ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie, co zasadniczo jest niedozwolone, ale ze względu na indywidualizację rozkładu, wyjątkowo dopuszczalne.


Kodeks pracy zawiera przepisy regulujące podstawowe obowiązki pracodawcy względem pracownika. Ich zmiana jest dopuszczalna, pod warunkiem że będzie korzystna dla pracownika. Gdy to pracownik wychodzi z inicjatywą dokonania zmian warunków zatrudnienia, nie ma podstaw twierdzić, że są one dla niego niekorzystne. Jest to dodatkowy argument dla uznania, że w indywidualnym rozkładzie czasu pracy można zastosować wybrane elementy ruchomego czasu pracy.

Ważne: Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy w indywidualnym rozkładzie czasu pracy złożony m.in. przez pracownika - rodzica dziecka legitymującego się niepełnosprawnością, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika wymienionego w poprzednim zdaniu w postaci papierowej lub elektronicznej (art. 1421 K.p.).

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.