Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   W czasie pandemii - jednostronne udzielanie tylko zaległego urlopu ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

W czasie pandemii - jednostronne udzielanie tylko zaległego urlopu wypoczynkowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (532) z dnia 10.05.2021

1) Od ubiegłego roku z powodu pandemii skutkującej ograniczeniami w podróżowaniu pracownicy niechętnie korzystają z urlopów. W związku z tym nastąpiła kumulacja obejmująca urlopy zaległe i bieżące. Czy możemy zmusić pracowników do ich wykorzystywania?

W ramach limitu 30 dni pracodawca może jednostronnie udzielić pracownikowi tylko urlopu zaległego.

W myśl art. 15gc specustawy, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni. Jest to znaczne ułatwienie dla pracodawcy, w dodatku o charakterze bezwarunkowym. Samodzielnym dysponentem jest zatrudniający i to niezależnie od tego czy odnotował w wyniku pandemii jakieś straty oraz niezależnie od rokowań na przyszłość. Dodajmy, że przepisy Kodeksu pracy zawierają obowiązek udzielenia urlopu zaległego, za wyjątkiem części na żądanie, najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 K.p.). Regulacja ta nie formułuje jednoznacznych wytycznych co do procedury w tym zakresie. Nie istnieje też zgodność co do rozumienia sformułowania "należy udzielić", tj. czy pracodawca może go udzielić jednostronnie, dlatego w tym przedmiocie należy postępować ostrożnie.

Jeśli zaś chodzi o urlop bieżący, to powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów, ustalonym przez pracodawcę, z uwzględnieniem wniosków osób uprawnionych. W przypadku, gdy u pracodawcy nie tworzy się planu urlopów, pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.

Przykład

W wyniku stanu pandemii ubiegłoroczne urlopy wypoczynkowe, które miały przypadać w okresie letnim i zimowym, w większości nie doszły do skutku - odpowiednio do art. 164 § 1 K.p. na wnioski zainteresowanych, umotywowane zazwyczaj odwołaniem wyjazdów turystycznych, pracodawca wyraził zgodę na przesunięcie ich terminów. W tej sytuacji doszło do nagromadzenia uprawnień urlopowych, a wobec utrzymujących się ograniczeń w podróżowaniu, pracownicy niechętnie korzystają z zaległości. Pracodawca powinien rozważyć jednostronne udzielenie urlopów zaległych na podstawie art. 15gc specustawy, np. rotacyjnie, według ustalonej przez siebie kolejności. W ten sposób uniknie przekroczenia terminu oraz kumulacji w jednym okresie, a co za tym idzie zakłóceń w prowadzeniu działalności. Może tak rozdysponować do 30 dni urlopu zaległego.


2) Czy pracodawca tworzący na początku każdego roku plany urlopowe uwzględniające urlopy zaległe, może uznać tegoroczny plan w tej części za niewiążący i udzielać tych urlopów w wybranym przez siebie terminie?

Tak, w zakresie limitu 30 dni pracodawca jest do tego uprawniony. Co prawda w myśl art. 163 § 1 zd. 1 K.p., urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, jednak przepisy specustawy stanowią lex specialis względem norm Kodeksu pracy (lex generalis). Jeżeli określoną materię reguluje zarówno lex generalis, jak i lex specialis, a występują różnice w skutkach prawnych, pierwszeństwo należy przyznać normom szczególnym (por. uchwała 7 sędziów SN z 16 października 1976 r., sygn. akt III CZP 38/76, OSNC 1977/2/19). Przepis art. 15gc specustawy stanowi przy tym wyraźnie, że w razie udzielenia urlopu w trybie przewidzianym w tym przepisie, dokonuje się tego z pominięciem planu urlopowego.

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.