Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Urlop wypoczynkowy podczas urlopu rodzicielskiego łączonego z pracą na część ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Urlop wypoczynkowy podczas urlopu rodzicielskiego łączonego z pracą na część etatu

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (528) z dnia 10.03.2021

Pracownica wkrótce rozpocznie urlop rodzicielski, który będzie łączyć z pracą na pół etatu. Na jej koncie urlopowym znajduje się 22 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Kiedy i jak należy go udzielić?

Urlopu należy udzielać według planu urlopowego lub uzgodnienia między stronami, w dni w nim wskazane i na liczbę godzin pracy zaplanowaną w danym dniu.

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do: 

  • 32 tygodni - w razie urodzenia się jednego dziecka przy jednym porodzie, lub
  • 34 tygodni - w razie urodzenia się więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (art. 1821a § 1 K.p.).

Urlop ten może łączyć z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1821e § 1 K.p.). Wówczas urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy, a poza tym następuje jego wydłużenie, nie więcej jednak niż do 64 tygodni w razie urodzenia się jednego dziecka przy jednym porodzie lub 68 tygodni, w przypadku urodzenia się więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (art. 1821f § 1 K.p.). Okres wydłużenia stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy i wymiaru w jakim pracuje. W przypadku, gdy wydłużenie również będzie łączone z pracą, wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć wydłużenie z wykonywaniem pracy (art. 1821f § 2 i 7 K.p.).

Pracownik w okresie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą może korzystać ze wszystkich uprawnień pracowniczych, w tym z urlopu wypoczynkowego. Dotyczy to jednak tylko tej części dnia, podczas której ma wykonywać pracę. W zależności od organizacji w tym samym dniu kalendarzowym może więc przez część wymiaru, który miał przepracować, korzystać z urlopu wypoczynkowego, a przez pozostałą część z urlopu rodzicielskiego albo, gdy rozkład przewiduje pracę tylko w niektóre dni - przemiennie jednego dnia z urlopu rodzicielskiego, a innego z urlopu wypoczynkowego.

Ważne: Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystywany zgodnie z planem urlopów, a gdy taki plan nie powstał, w terminie wynikającym z porozumienia pracodawcy i pracownika (art. 163 § 1-11 K.p.).

Od powyższego przewidziano wyjątki, wśród których znajduje się wniosek o urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim, który jest dla pracodawcy wiążący (art. 163 § 3 i art. 1821g K.p.).

Urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy lub obowiązującej pracownika normie dobowej, jeśli jest niższa (art. 1542 § 2-3 K.p.). Innymi słowy przy udzielaniu uprawnienia, pula urlopowa wyrażona w dniach powinna być przeliczana na godziny, przy użyciu czynnika w postaci normy dobowej czasu pracy, którą objęty jest wnioskujący.

Przykład

Pracownica legitymuje się 10-letnim stażem urlopowym i jest zatrudniona na czas nieokreślony. Na jej koncie urlopowym znajduje się 22 dni niewykorzystanego urlopu za 2020 r. oraz 26 dni za 2021 r. Na początku lutego br. pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie od 3 marca 2021 r. urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni na syna urodzonego 14 października 2020 r. Jednocześnie zadeklarowała zamiar łączenia tego urlopu, a także jego wydłużenia, z pracą na pół etatu. Zatem będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego, łącząc go z pracą przez 64 tygodnie (32 tyg. x 1/2 = 16 tyg.; 16 tyg. : (1 - 1/2) = 32 tyg.; 32 tyg. urlopu + 32 tyg. wydłużenia = 64 tyg.), czyli do 24 maja 2022 r.

Według planu urlopowego pracownica będzie korzystała z urlopu wypoczynkowego od 5 lipca do 20 sierpnia br. Pozostałe dni ma zamiar wykorzystać po urlopie rodzicielskim. Przewidziano, że od 3 marca 2021 r. będzie pracowała po 4 godziny w dniach od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem sierpnia br., na który przewidziano 11 dni roboczych po 8 godzin w pierwszej części tego miesiąca. Zatem z puli urlopowej, w której po przeliczeniu na godziny znajduje się obecnie 384 godziny urlopu (22 dni + 26 dni = 48 dni; 48 dni x 8 godz. = 384 godz.) za lipiec br. zostanie odjęte 80 godzin (5 dni x 4 tyg. x 4 godz.), a za sierpień br. 88 godzin (11 dni x 8 godz.).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.