Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (520) z dnia 10.11.2020

Pracodawca 6 października 2020 r. wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, które wynosi jeden miesiąc. Czy miał prawo udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego od tego dnia?

Przyjmując, że w dniu doręczenia oświadczenia o wypowiedzeniu zainteresowany rozpoczął już pracę, pracodawca miał prawo udzielenia pracownikowi urlopu od następnego dnia. Urlop wykorzystuje się bowiem w pełnych dniówkach roboczych. Nie jest natomiast przeszkodą to, że miesięczny okres wypowiedzenia należało liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po złożeniu oświadczenia o wypowiedzeniu.

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu, przy czym wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wynikającego z art. 1551 K.p., czyli proporcjonalnego do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy (art. 1671 K.p.).

Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują momentu rozpoczęcia wypowiedzenia, a jedynie dzień jego zakończenia. Zgodnie z art. 30 § 21 K.p., okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Wynosi zaś przy:

  • umowie na okres próbny:
     
    • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
       
    • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz
       
    • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące,
       
  • umowie na czas określony i nieokreślony:
     
    • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
       
    • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy oraz
       
    • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy co najmniej 3 lata (art. 34art. 36 § 1 K.p.).

Zdaniem Sądu Najwyższego okres wypowiedzenia, o którym mowa w art. 1671 K.p. (obowiązek wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia) należy liczyć od złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, choćby faktycznie był on dłuższy niż okresy wskazane w przepisach regulujących okresy wypowiedzenia (por. wyrok SN z 26 kwietnia 2011 r., sygn. akt II PK 302/10, OSNP 2012/17-18/215). Takie samo stanowisko w tej sprawie zaprezentował resort pracy w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu 7 września 2015 r.

Zgodnie z art. 1542 § 1 K.p., urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, czyli na cały dzień. Tylko ewentualną końcówkę, o ile nie pokrywa pełnego wymiaru dobowego, można udzielić na część dnia (art. 1542 § 4 K.p.).

Przykład

Pracownik jest zatrudniony od 2 lat i pracuje w normach podstawowych od poniedziałku do piątku (od 800 do 1600). W dniu 6 października o 1000 wręczono mu wypowiedzenie umowy o pracę. Pracodawca mógł wiążąco udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego od 7 października 2020 r. Jeśli pula urlopowa zainteresowanego na to pozwala, to urlop może trwać do dnia rozwiązania umowy, co nastąpi 30 listopada 2020 r.


Zwracamy uwagę!
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może ponadto udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych (zaległego), w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać (art. 15gc specustawy).

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.