Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Ustalenie prawa do pierwszego dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalenie prawa do pierwszego dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (506) z dnia 10.04.2020

Pracownik na początku marca br. przedłożył pracodawcy wydane 14 stycznia br. orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym (na czas nieokreślony). W dokumencie tym wskazano, że niepełnosprawność istnieje od 2001 r., a ustalony stopień od 21 sierpnia 2019 r. Z poprzednich świadectw pracy nie wynika, że korzystał on z dodatkowego urlopu. Jak powinniśmy ustalić prawo do urlopu z tytułu niepełnosprawności?

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym (art. 19 ust. 1 zd. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Dz. U. z 2020 r. poz. 426, dalej ustawy o rehabilitacji). Urlop ten nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli wymiar urlopu dodatkowego jest niższy od 10 dni roboczych, zamiast niego przysługuje urlop z tytułu niepełnosprawności (art. 19 ust. 2-3 ustawy o rehabilitacji).

Ważne: Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego uprawniony nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności (art. 19 ust. 1 zd. 2 ustawy o rehabilitacji).

Według ugruntowanego już stanowiska, dniem zaliczenia do stopnia niepełnosprawności jest dzień posiedzenia zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, czyli w okolicznościach wskazanych w pytaniu 14 stycznia 2020 r. Pozostałe daty mogłyby mieć znaczenie gdyby obecne orzeczenie było kolejnym, wydanym w związku z ponownym ubieganiem się o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Ponieważ w pytaniu wskazano, że w poprzednich świadectwach pracy brak jest adnotacji o urlopie dodatkowym, przyjmujemy, że jest to pierwsze orzeczenie (pracownik nie posiadał wcześniej orzeczenia o zaliczeniu go do wymaganego stopnia niepełnosprawności). Gdyby jednak było inaczej, to powinien udowodnić ten fakt przedkładając stosowne dokumenty. Co istotne uprawnienie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie przepada z powodu jego nieudokumentowania. Pracodawcy, który w takim przypadku nie udzieli tego urlopu, nie można jednak zarzucić naruszenia obowiązujących przepisów (por. stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 19 sierpnia 2011 r., znak BON-I-5232-44-2-EW/11). Przy czym skutkiem braku dokumentów może być przedawnienie prawa do urlopu, na które pracodawca może się powołać.

Przykład

Pracownik zatrudniony od 1 lutego 2020 r. przedłożył orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym o treści wynikającej z pytania. Jest to pierwsze orzeczenie w tej sprawie.

Poprzednie zatrudnienie pracownika zakończyło się w grudniu ubiegłego roku. Skoro tak, to wymagany rok pracy po dniu zaliczenia do wymaganego stopnia niepełnosprawności rozpoczął się wraz z podjęciem obecnego zatrudnienia i upłynie 31 stycznia 2021 r. Pracownik nabędzie prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego 1 lutego 2021 r. Gdyby wcześniej doszło do rozwiązania umowy, to okres pracy od 1 lutego 2020 r. do tego dnia, zaliczy do rocznego stażu następny pracodawca.


Zwracamy uwagę!
Staż do nabycia prawa do pierwszego urlopu z tytułu niepełnosprawności podlega sumowaniu niezależnie od ewentualnej zmiany pracodawcy. W przepisie jest bowiem mowa o przepracowaniu wymaganego czasu, bez jakichkolwiek dodatkowych wymogów.

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.