Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Ustalenie pierwszego urlopu wypoczynkowego, w tym po zmianie wymiaru czasu ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalenie pierwszego urlopu wypoczynkowego, w tym po zmianie wymiaru czasu pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (495) z dnia 1.11.2019

W połowie lipca br. zatrudniliśmy absolwenta szkoły wyższej, początkowo na okres próbny na 1/2 etatu, a następnie w pełnym wymiarze. Jaki wymiar urlopu mu przysługuje?

W myśl art. 153 § 1 K.p., pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (tzw. urlop cząstkowy).

Przez wymiar przysługujący po przepracowaniu roku (roczny) należy rozumieć:

  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
     
  • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat,

a jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy - proporcjonalny do tego wymiaru, po zaokrągleniu niepełnego dnia w górę (art. 154 § 1-2 K.p.).

Ważne: Obliczając terminy nabywania prawa do urlopów cząstkowych stosuje się zasady potoczne, a nie cywilistyczne.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96 (OSNP 1997/17/310) i uchwale z 21 maja 1991 r., sygn. akt I PZP 16/91 (OSNC 1992/1/10), a także PIP w piśmie z 17 stycznia 2011 r., znak GPP-364-4560-103-1/10/PE/RP.

Przykład

Pracownik (absolwent szkoły wyższej) podjął pierwszą w życiu pracę zawodową od 1 października br. w pełnym wymiarze czasu pracy. Pierwszy miesiąc pracy zakończył się 31 października br., a tym samym w tym dniu pracownik nabył prawo do urlopu cząstkowego w wymiarze 1,66 dnia. Gdyby pracę podjął od 2 października br., to prawo do pierwszego urlopu nabyłby w dniu 1 listopada br.


GIPCo do udzielania urlopu cząstkowego, to jak wyjaśnił Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 5 lipca 2010 r. (znak GPP-110-4560-41-1/10/PE/RP): "(...) Wymiar pierwszego urlopu stanowi ułamek 1/12 z wymiaru przysługującego pracownikowi po przepracowaniu roku, czyli z 20 dni. Otrzymany wynik nie jest liczbą całkowitą (1,66), brak jest natomiast ustawowej regulacji zaokrąglania wymiaru tego urlopu do pełnych jednostek tak, jak jest to przewidziane w stosunku do urlopu pracowników niepełnoetatowych (art. 154 § 2 K.p.).

W związku z powyższym w praktyce powstają wątpliwości co do sposobu udzielania urlopu, którego wymiar nie jest określony w pełnej jednostce dnia. Naszym zdaniem, z uwagi na brak szczególnej regulacji, należy stosować określony w art. 1542 K.p. ogólny sposób udzielania urlopu z przeliczeniem na godziny. Pracodawca może, z korzyścią dla pracownika, zaokrąglić w górę ustalony wymiar urlopu do pełnych godzin lub do pełnych dni, pamiętając jednak, aby wymiar urlopu pracownika w roku kalendarzowym nie przekroczył przysługującego mu wymiaru, czyli 20 dni (160 godzin).". W kontekście zadanego pytania istotny jest również moment nabycia uprawnienia, bowiem przepis art. 153 § 1 K.p. odnosi się do wymiaru przysługującego zainteresowanemu w tym dniu, a dokładniej do wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi po przepracowaniu roku licząc od tego dnia. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Dodajmy, że zdaniem resortu pracy nie chodzi o wymiar odpowiednio do stażu powiększonego o rok, jak powszechnie przyjmowano w doktrynie, ale o rzeczywisty okres zaliczalny: "(...) w dniu ustalenia prawa do tego urlopu (...)" (por. pismo MRPiPS udostępnione naszemu Wydawnictwu 9 grudnia 2016 r.). Zatem podstawą do obliczenia urlopu cząstkowego jest wymiar roczny ustalony odpowiednio do wielkości etatu obowiązującej w dniu ustalania tego prawa.

Przykład

Przyjmujemy, że pracownik z pytania poza szkołą wyższą nie udowodnił żadnej innej aktywności zaliczanej do urlopu oraz że był/jest zatrudniony w ramach umów na:

  • 1/2 etatu od 15 lipca do 30 września 2019 r. (okres próbny),
     
  • pełny etat od 1 października 2019 r. do 30 czerwca 2022 r.

Dotychczas nabył prawo do dwóch urlopów cząstkowych po 0,83 dnia (20 dni x 1/2 etatu = 10 dni; 10 dni x 1/12 = 0,83 dnia), co nastąpiło 14 sierpnia i 14 września oraz jednego w wymiarze 1,66 dnia (20 dni x 1/12), co nastąpiło 14 października. Urlopy cząstkowe nabędzie jeszcze 14 listopada i 14 grudnia br., każdy w wymiarze 1,66 dnia.

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.