Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Rozliczenie czasu pracy pracownika młodocianego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie czasu pracy pracownika młodocianego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (494) z dnia 10.10.2019

Pracownik młodociany, który ukończył 16 lat, jest zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Według planu zajęć ma tygodniowo 21 godzin lekcyjnych (wliczanych do czasu pracy) i dwa dni pracy po 8 godzin. Pozostają więc 3 godziny do 40-godzinnej normy tygodniowej. Czy może je przepracować w każdą sobotę? 

Do czasu pracy pracowników młodocianych zatrudnionych na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego stosuje się w pierwszej kolejności szczególne przepisy Kodeksu pracy z działu IX, a w kwestiach w nim nieuregulowanych - przepisy ogólne o czasie pracy.

Ważne: Czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę i obejmuje także czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy (art. 202 § 2-3 K.p.).

Powołane wyżej przepisy wskazują zatem normę dobową. Żaden z przepisów działu IX Kodeksu pracy nie określa jednak normy tygodniowej dla takiego zatrudnionego, stąd na podstawie art. 129 § 1 K.p. wynosi ona przeciętnie 40 godzin w średnio pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Skoro art. 202 § 2 K.p. posługuje się sformułowaniem "nie może przekraczać 8 godzin" w stosunku do normy dobowej, pozwalając na jej niższy wymiar, to norma tygodniowa również nie musi wynosić dokładnie 40 godzin, lecz może być niższa. Z przepisów tych wynika także, że tydzień pracy powinien liczyć średnio pięć dni. Na podstawie przedstawionych przez Czytelnika informacji nasuwa się wniosek, że tydzień pracy opisanego pracownika młodocianego jest już pięciodniowy, a realizowane godziny pracy (w tym nauki) to 37 godzin. Obecny stan jest zatem zgodny z przedstawionymi zasadami.

Wyznaczenie pracownikowi młodocianemu do przepracowania w każdą sobotę brakujących do pełnej normy tygodniowej 3 godzin naruszałoby zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Pracownik młodociany pracowałby w każdym tygodniu sześć dni, co jest wykroczeniem przeciwko jego prawom w zakresie czasu pracy i uprawnień pracowników młodocianych, zagrożonym grzywną od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 281 pkt 5 K.p.). Do popełnienia tego wykroczenia doszłoby także w tych okolicznościach z powodu naruszenia tygodniowej normy odpoczynku. Wynosi ona dla młodocianego, w każdym tygodniu, co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę (art. 203 § 3 K.p.).

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.