Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Czas pracy w razie uczestnictwa pracownika w szkoleniu organizowanym poza ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czas pracy w razie uczestnictwa pracownika w szkoleniu organizowanym poza godzinami pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (482) z dnia 10.04.2019

Pracownik weźmie udział w szkoleniu związanym z wykonywaną przez niego pracą, które odbędzie się w dniu roboczym po godzinach pracy (od 1500 do 1900). Czy prawidłowe będzie w dniu szkolenia skrócenie czasu pracy o 4 godziny przypadające na uczestnictwo w szkoleniu? Nadmieniamy, że pracownik pracuje od 700 do 1500.

Zgodnie z art. 128 K.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Kodeks pracy nie zawiera regulacji dotyczącej zaliczania do czasu pracy szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe pracownika (związanych z wykonywaną przez niego pracą). Odnosi się tylko do szkoleń z zakresu bhp (wstępnych i okresowych).

Ważne: Zgodnie z art. 2373 § 3 K.p., szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Co do innego rodzaju szkoleń organizowanych w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika w piśmiennictwie funkcjonują dwa dominujące poglądy:

  • pierwszy wskazuje, że do czasu pracy wlicza się czas trwania takich szkoleń tylko w przypadku pokrywania się czasu szkolenia z czasem pracy wynikającym z obowiązującego pracownika rozkładu,
     
  • drugi wskazuje, że za czas pracy uznaje się szkolenia, które są niezbędne do wykonywania umówionej pracy lub służą podniesieniu kwalifikacji wymaganych dla danego rodzaju pracy czy na zajmowanym przez pracownika stanowisku (tak jak to jest w sytuacji opisanej w pytaniu).

W tym drugim przypadku podkreśla się, że aby tego typu szkolenia, jeśli odbywają się one poza harmonogramowymi godzinami pracy pracownika, mogły być zaliczone do czasu pracy, udział w tych szkoleniach musi wynikać z wyraźnego polecenia pracodawcy.

Zwracamy uwagę! Kwestia zaliczania innych szkoleń (poza bhp) do czasu pracy nie jest rozstrzygnięta ani w piśmiennictwie, ani w orzecznictwie. A zatem w razie sporu co do rozliczenia czasu, w którym pracownik brał udział w takim szkoleniu na polecenie pracodawcy, kwestie te rozstrzygnąć będzie musiał sąd pracy.

W sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca uznał polecone pracownikowi szkolenie za czas pracy. W związku z tym, że odbywa się ono poza godzinami pracy pracownika, konsekwencją uznania czasu jego trwania za czas pracy tego pracownika byłoby powstanie godzin nadliczbowych dobowych, za które to godziny pracownikowi należałaby się stosowna rekompensata (wynagrodzenie wraz z dodatkiem za godziny nadliczbowe). Aby tego uniknąć pracodawca zamierza doraźnie (na jeden dzień) zmienić pracownikowi godziny pracy (skrócić je tak, aby dobową normę czasu pracy pracownika dopełniło w danym dniu zaplanowane szkolenie). Nie jest to rozwiązanie pozbawione wad (przerwa między szkoleniem a czasem świadczenia pracy może być uznana za nieuprawnione stosowanie organizacji przerywanej). Jednak, jeśli o tego rodzaju zmianie pracodawca poinformuje pracownika z odpowiednim wyprzedzeniem, można je, naszym zdaniem, uznać za dopuszczalne. Tym bardziej, że normy czasu pracy oraz obowiązkowe okresy odpoczynku zostaną zachowane, a za cały czas (pracy i szkolenia) pracownik otrzyma należne wynagrodzenie.

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.