Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Stosowanie przerwy lunchowej wobec pracownika niepełnoetatowego
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Stosowanie przerwy lunchowej wobec pracownika niepełnoetatowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (478) z dnia 10.02.2019

Pracodawca zamierza wprowadzić godzinną, niepłatną przerwę w pracy, tzw. lunchową. Czy pracownicy zatrudnieni na część etatu też będą zobowiązani korzystać z tej przerwy? Czy pracownicy niezainteresowani mogą z niej zrezygnować?

Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, tzw. lunchową, która:

  • nie może trwać dłużej niż 60 minut,
     
  • jest przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych, co prowadzi do wniosku, że można ją wykorzystać poza terenem zakładu pracy,
     
  • jest nieodpłatna (wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią; w tym przypadku jest ich brak).
Ważne: Przerwę lunchową wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy w umowie o pracę (art. 141 § 1 K.p.).

Zdaniem Sądu Okręgowego w Łodzi, wyrażonym w uzasadnieniu wyroku z 4 grudnia 2017 r. (sygn. akt VIII P 42/14), jeśliby układ/regulamin/umowa nie przewidywały takiej przerwy, a mimo to zainteresowani korzystaliby z niej: "(...) podlegałaby ona wliczeniu do czasu pracy (...)".

W momencie wejścia w życie postanowień układowych/regulaminowych w sprawie przerwy lub podpisania umowy o pracę je zawierającej, pracownik powinien się do nich dostosować. Co istotne, jeśli postanowienia aktów wewnętrznych nie przewidują żadnych wyłączeń, obowiązują wszystkich pracowników, także niepełnoetatowych, czy też niezainteresowanych tego rodzaju przerwą. Zdaniem ekspertów: "(...) Wprowadzenie przerwy nie jest uzależnione od wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony. Możliwe jest więc stosowanie przerwy nawet wówczas, gdy pracownik wykonuje pracę w wymiarze niższym niż 8 godzin na dobę, również wtedy, gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. (...)" (por. M. Medrala, Kodeks pracy. Komentarz 2011, pod red. J. Żołyńskiego, ODDK Gdańsk 2016, str. 986).

Z punktu widzenia zasadności, objęcie przerwami pracowników zatrudnionych na część etatu jest niewątpliwie dyskusyjne, chyba że pracują w niektóre dni, co przekłada się na dłuższy wymiar dobowy. Takie sytuacje najlepiej uregulować w układzie, regulaminie lub umowie (o co powinna zadbać organizacja związkowa, albo sam pracownik, gdy postanowienie ma być wprowadzone do umowy). Podobnie jest w przypadku pracownika, który nie chce korzystać z przerwy. Jeśli postanowień to dopuszczających nie ma, przerwa obowiązuje wszystkich zatrudnionych, a to czy pracownik wykorzysta ją w miejscu zatrudnienia, czy poza nim pozostanie bez znaczenia.

Pracownik jest obowiązany przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy, regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie porządku (art. 100 § 2 pkt 1-2 K.p.).

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki SpołecznejPrzerwa nie musi przypadać we wszystkie dni. Jak wyjaśniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu 9 stycznia 2018 r. może ona: "(...) przysługiwać pracownikom - stosownie do przyjętych np. w prawie zakładowym postanowień - we wszystkie dni, w które wykonują oni/będą wykonywać umówioną pracę (wówczas obowiązuje ona także w przypadku wykonywania, poleconej pracownikowi przez pracodawcę, pracy w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy lub w niedzielę), albo tylko w dni, w które pracownik wykonuje pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy obejmującym np. dni od poniedziałku do piątku, lub nawet tylko w niektóre, określone dni tygodnia (np. w środy i piątki) (...)". W celu uniknięcia wątpliwości warto uregulować wszystkie te kwestie.

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.