Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Zasady sporządzania rozkładów czasu pracy w systemie równoważnym
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasady sporządzania rozkładów czasu pracy w systemie równoważnym

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (465) z dnia 1.08.2018

Pracownicy czterech brygad są zatrudnieni w podstawowym wariancie systemu równoważnego i pracują na dwie zmiany (600-1800 i 1800-600), od poniedziałku do niedzieli. Na co należy zwrócić szczególną uwagę układając im rozkład czasu pracy? Czy organizacja 2/2 (przykład w załączeniu) jest prawidłowa?

Organizowanie procesu pracy, w tym również ustalenie obowiązującego pracowników rozkładu czasu pracy, należy do uprawnień dyspozycyjnych pracodawcy (por. wyrok SN z 25 marca 1977 r., sygn. akt I PRN 5/77, OSP 1978/12/218). Podczas planowania pracy pracodawca obowiązany jest uwzględniać przepisy Kodeksu pracy regulujące m.in.:

  • normę dobową i tygodniową oraz przedłużony wymiar dobowy (art. 129 § 1 K.p.),
     
  • okres rozliczeniowy (art. 129 § 2 K.p.),
     
  • wymiar czasu pracy (art. 130 K.p.),
     
  • odpoczynki: dobowy i tygodniowy (art. 132-133 K.p.),
     
  • "częstotliwość" niedzieli wolnej od pracy, jeśli praca w tym dniu jest dozwolona (art. 15112 K.p.),
     
  • liczbę dni wolnych, w tym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (art. 129 § 1 w związku z art. 147 K.p.),

a także zawierające pojęcie doby i tygodnia (art. 128 § 3 K.p.). Powinien też przestrzegać zakazu planowania pracy nadliczbowej.

Ważne: Pracodawca może stosować taki system czasu pracy, który jest dopuszczony na danym stanowisku (rodzaj pracy, branża) oraz wprowadzony we właściwy sposób.

Co do zasady, pracodawca ma obowiązek sporządzać rozkłady czasu pracy - w formie pisemnej lub elektronicznej - na cały okres rozliczeniowy albo okres krótszy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc oraz przekazywać je pracownikom co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w tym okresie, na który zostały sporządzone.

Wskazniki i stawki Wymiar czasu pracy obowiązujący w 2018 r.
podajemy w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl

Dane przedstawione w pytaniu, nawet bez informacji szczegółowych, prowadzą do wniosku, iż w rozkładzie występują nieprawidłowości. Dotyczą one wymiaru czasu pracy, bowiem nie jest możliwe pokrycie zapotrzebowania czterema wymieniającymi się brygadami. Przykładowo, w czerwcu liczącym 30 dni było 720 roboczogodzin (30 dni x 24 godz.), natomiast wymiar czasu pracy w tym miesiącu w br. wynosił 168 godzin (40 godz. x 4 tyg. + 8 godz. x 1 dzień wystający), co daje łącznie tylko 672 roboczogodziny (4 brygady po 168 godz.). Podobnie jest w pozostałych miesiącach kalendarzowych, co wyklucza bilansowanie wymiaru w okresie rozliczeniowym dłuższym niż miesiąc.

Wskazane wcześniej nieprawidłowości potwierdza nadesłany do redakcji przykładowy harmonogram na czerwiec br., który prezentujemy poniżej (cyfra rzymska oznacza numer brygady):

czerwiec 1 tydzień 2 tydzień
dzień 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
600-1800 IV III II IV III II IV III II IV III
1800-600 IV III II IV III II IV III II IV

3 tydzień 4 tydzień 5 tydzień
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
II IV III II IV III II IV III II IV III
III II IV III II IV III II IV III II IV

Tylko brygada II przepracowała taki wymiar czasu pracy jaki obowiązywał w rozpatrywanym miesiącu (14 dni x 12 godz. = 168 godz.). Pozostałym zaplanowano więcej godzin, co prowadzi do przekroczenia normy tygodniowej (nadgodzin średniotygodniowych). Co prawda niektórzy eksperci postulują dopuszczenie przez przepisy planowania pracy nadliczbowej, gdy z góry wiadomo, że będzie niezbędna. Dopóki jednak nie wynika to z regulacji prawnych, takie praktyki są niedozwolone i zagrożone karą grzywny (art. 281 pkt 5 K.p.). 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Tak też wyjaśnił resort pracy w piśmie z 8 października 2013 r. stwierdzając, że: "(...) polecanie pracy w godzinach nadliczbowych nie podlega bowiem planowaniu i może mieć miejsce jedynie w razie wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 151 § 1 pkt 1 i 2 K.p. (...)", czyli doraźnie. Jak argumentował resort pracy: "(...) Systemowa wykładnia przepisów Kodeksu pracy dotyczących czasu pracy zakłada określoną sekwencję zdarzeń. Jest to obowiązek pracodawcy sporządzenia dla każdego pracownika rozkładu czasu pracy na co najmniej miesiąc, wykonywanie przez pracownika pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy, możliwość polecania podwładnemu pracy poza godzinami pracy przyjętymi w rozkładzie czasu pracy, co oznacza polecanie pracy w godzinach nadliczbowych oraz rozliczenie czasu pracy pracownika. (...)". W przedstawionej sytuacji zachodzi klasyczne "niedokadrowanie", co może determinować zarzut zamiaru permanentnego przekraczania wymiaru.

W pozostałym zakresie (wymiar dobowy, odpoczynki, liczba dni wolnych) zaprezentowany rozkład nie wykazuje nieprawidłowości.

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.