Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Urlop wypoczynkowy absolwenta
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Urlop wypoczynkowy absolwenta

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (440) z dnia 10.07.2017

Zatrudniliśmy dwóch absolwentów szkoły wyższej. Dla jednego jest to pierwsza praca w ramach stosunku pracy (miewał tylko krótkie zlecenia), a drugi pracował między semestrami w ramach umów o pracę na czas określony. Jak ustalić ich uprawnienia urlopowe?

Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem ściśle pracowniczym, uregulowanym w Dziale Siódmym Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 153 K.p. pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku, a więc z dołu. Prawo do kolejnych urlopów nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym, czyli z góry.

W świetle powyższego, szczególny sposób nabywania uprawień urlopowych dotyczy tylko tego absolwenta, który wcześniej nie pracował w ramach stosunku pracy, lub ewentualnie pracował, ale w tym samym roku kalendarzowym. W tym drugim przypadku nie ma na to wpływu fakt, iż ponowne zatrudnienie nie jest pracą podejmowaną "po raz pierwszy" w danym roku, lecz kolejny.

Przykład

W zakładzie A od 1 czerwca 2017 r. zatrudniony został absolwent szkoły wyższej, który nigdzie wcześniej nie pracował. Po miesiącu zainteresowany rozwiązał umowę za porozumieniem stron, gdyż znalazł lepszą ofertę pracy i od 1 lipca 2017 r. pracuje w firmie B.

Pracownik z upływem przepracowanego miesiąca (30 czerwca) nabył w zakładzie A prawo do 1,66 dnia urlopu (20 dni x 1/12). Również w firmie B będzie nabywał uprawnienia urlopowe sukcesywnie z upływem każdego miesiąca w wymiarze 1,66 dnia urlopu.


Gdyby przyjąć, że w roku debiutu zawodowego uprawnienia urlopowe nabywane są tylko podczas pracy podjętej "po raz pierwszy", pracownikowi z przykładu należałby się urlop jedynie u pracodawcy A. Doktryna jest jednak zgodna, iż prawo do urlopu pracownik nabywa u każdego pracodawcy, który go w tym roku zatrudni, odpowiednio do okresu przepracowanego - w wymiarze 1/12 za każdy miesiąc.

Ważne: Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy (art. 1541 § 1 K.p.).

Ponadto ustalając okres warunkujący wymiar urlopu dodatkowo przyjmuje się czas nauki na poziomie i w ilości lat określonych w art. 155 K.p. Jeśli natomiast nauka i praca nakładają się, do tego okresu wlicza się jedną z nich, korzystniejszą dla zainteresowanego. To oznacza, że w zakresie prawa do urlopu absolwenta, który był już zatrudniony w ramach stosunku pracy (nie należy mylić z umowami prawa cywilnego, w tym zlecenia, które nie mają żadnego znaczenia dla uprawnień urlopowych), poprzedni okres pracy należy uwzględnić. Do wymiaru zaś podlega zaliczeniu wówczas, gdy nie pokrywał się z okresem nauki, a jeśli się pokrywał, według wyboru z uwzględnieniem zasady korzyści. Przez okres nauki należy przy tym rozumieć cały przedział czasu, od jej rozpoczęcia do zakończenia, włączając przerwy semestralne.

Przykład

W dniu 1 lipca 2017 r. pracodawca zatrudnił na rok dwóch tegorocznych absolwentów szkoły wyższej stacjonarnej. Pierwszy przedłożył dwa świadectwa pracy, dokumentujące krótkie okresy zatrudnienia podczas przerw semestralnych - 2 miesiące w 2013 r. i 3 miesiące w 2015 r., z kolei drugi oświadczył w kwestionariuszu, iż w okresie nauki wykonywał kilkakrotnie (łącznie przez kilkanaście miesięcy) pracę w ramach umów zlecenia.

Kalkulatory Kalkulator stażu urlopowego dostępny jest
w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl

Pierwszy pracownik nabył prawo do 10 dni urlopu za bieżący rok (20 dni x 6/12) już w pierwszym dniu zatrudnienia (do stażu dla celu prawa do urlopu pracodawca uwzględnił wcześniejsze zatrudnienie, a dla celu wymiaru przyjął 8 lat z tytułu ukończonej szkoły wyższej, natomiast okresy zatrudnienia, jako równoległe, pominął). Drugi pracownik, jako że wcześniej nie pracował w ramach stosunku pracy, będzie nabywał prawo do urlopu z upływem każdego przepracowanego miesiąca (31 lipca, 31 sierpnia itd.) w wymiarze przysługującym z tytułu 8-letniego stażu (szkoła wyższa), czyli 1,66 dnia (20 dni x 1/12).

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.