Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Udzielenie urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni w razie ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Udzielenie urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni w razie rozwiązania umowy terminowej w trakcie roku

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (437) z dnia 1.06.2017

Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, zawartej do końca sierpnia 2017 r. Pracodawca nie zdecydował jeszcze, czy podpisze z tym pracownikiem kolejną umowę. Czy pracownik w obecnym zatrudnieniu powinien wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego?

Odpowiedź na pytanie zależy od przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym oraz spełnienia warunków podziału urlopu na części.

W myśl art. 154 § 1 K.p., wymiar urlopu wynosi:

  • 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
     
  • 26 dni, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Wskazany wymiar urlopu ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zasada proporcjonalności jest także stosowana w sytuacji, gdy umowa o pracę rozwiązuje się w trakcie roku kalendarzowego. W takim przypadku, zgodnie z art. 1551 § 1 pkt 1 K.p., u dotychczasowego pracodawcy urlop wypoczynkowy należy się pracownikowi proporcjonalnie do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Przy wszystkich tych regułach nie ma znaczenia rodzaj umowy o pracę.

Przykład

Pracownik zatrudniony od 1 września 2016 r. na czas określony ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego za cały rok. Zakładając, że jego umowa o pracę rozwiąże się z dniem 31 sierpnia 2017 r. oraz że pracodawca nie zdecyduje się jej przedłużać, za okres pracy w 2017 r. pracownikowi przysługuje u tego pracodawcy 14 dni urlopu wypoczynkowego (20 dni x 8/12 = 13,33 dnia, po zaokrągleniu 14 dni).

Gdyby pracownik miał prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego za cały rok, to wówczas przy tych samych założeniach nabyłby prawo do 18 dni urlopu (26 dni x 8/12 = 17,33 dnia, po zaokrągleniu 18 dni).


Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Zasadniczo powinien go wykorzystać jednorazowo w całości, w roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo (art. 152 § 1art. 161 K.p.). Jednak art. 162 K.p. pozwala na dzielenie urlopu, o ile pracownik złoży wniosek w tej sprawie, z tym że jedna część urlopu powinna trwać co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Zasada udzielenia jednej, niepodzielnej, 14-dniowej części urlopu nie może być realizowana, jeśli te warunki nie są spełnione. Nie działa także, gdy wymiar urlopu należnego pracownikowi u pracodawcy jest krótszy niż 14 dni. Taka sytuacja może wystąpić w razie rozwiązania umowy o pracę w trakcie roku. Gdyby pracodawca, o którym mowa w pytaniu, zdecydował się nie przedłużać umowy o pracę, wówczas liczba dni urlopowych przysługujących pracownikowi (odpowiednio 14 lub 18 dni) może uzasadniać nieudzielanie co najmniej 14 dni urlopu w jednej części.

Zwracamy uwagę! Pracodawca, który udziela pracownikowi urlopu wypoczynkowego w częściach, z której żadna nie trwa co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych nie popełnia wykroczenia. Może jedynie otrzymać od inspektora pracy polecenie ustne lub wystąpienie pisemne o właściwe stosowanie art. 162 K.p. Tak wynika z art. 11 pkt 8 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 786). Jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego do dnia rozwiązania stosunku pracy, wówczas pracodawca ma obowiązek wypłacić za pozostałe dni ekwiwalent (art. 171 K.p.).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.