Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Urlop ojcowski na dziecko urodzone przed podjęciem obecnego ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Urlop ojcowski na dziecko urodzone przed podjęciem obecnego zatrudnienia

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (434) z dnia 10.04.2017

Na początku roku zatrudniliśmy pracownika, który przez ostatnie kilka lat pracował za granicą. Jest on ojcem 1,5-rocznego dziecka i obecnie wystąpił z wnioskiem o udzielenie na nie dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Czy jesteśmy zobowiązani zaakceptować wniosek?

Pracodawca jest związany terminowo złożonym wnioskiem o urlop ojcowski.

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
     
  • do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Urlop należy wykorzystać jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Ważne: Wniosek o urlop ojcowski powinien mieć formę pisemną. Należy go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1823 § 2 K.p.).

Obowiązujące przepisy nie uzależniają prawa do urlopu ojcowskiego od pozostawania w stosunku pracy w dniu narodzin albo przyjęcia dziecka na wychowanie. Jeżeli pracownik w okresie przysługiwania uprawnienia, tj. w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka (odpowiednio pierwszych dwóch lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie) zmieni pracodawcę, może skorzystać z omawianego urlopu w dowolnie wybranym miejscu pracy, do upływu wieku granicznego dziecka. Powinien przy tym pamiętać o terminie na złożenie wniosku. W razie uchybienia terminowi przyjmuje się, że pracodawca może go uwzględnić na zasadzie dobrowolności. Z kolei gdyby dziecko ukończyło 24. miesiąc życia w trakcie dwutygodniowego okresu, na który wnioskowany jest urlop, pracownik mógłby korzystać z tego urlopu tylko do dnia poprzedzającego "urodziny" dziecka. Powyższe wynika z art. 112 K.c. (stosowanego w związku z art. 300 K.p.), zgodnie z którym przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia. Tak też wyjaśnił resort pracy w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa, udzielonej 1 kwietnia 2014 r.

Aktywne druki i formularze Wzór wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl.

Przykład

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2017 r. jest ojcem dziecka urodzonego 12 kwietnia 2015 r. W ostatnich latach pracował w Niemczech i nie miał możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego.

W dniu 20 marca 2017 r. złożył wniosek o 2-tygodniowy urlop ojcowski w okresie od 1 do 14 kwietnia 2017 r. Wniosek został złożony terminowo, co wiąże pracodawcę w zakresie rozpoczęcia urlopu. Pracownik może jednak na nim przebywać tylko do 11 kwietnia 2017 r. (12 kwietnia br. dziecko ukończy 24 miesiące życia).


Zwracamy uwagę!
Pracownikowi przysługuje urlop ojcowski na każde dziecko, za wyjątkiem urodzenia się więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (odpowiednio przyjęcia jednocześnie więcej niż jednego dziecka), kiedy należy mu się jeden taki urlop - por. pismo GIP z 29 stycznia 2010 r. w sprawie nowych przepisów rodzicielskich (znak GPP-316-4560-3-1/10/PE/RP).

Nowy pracodawca może kwestionować prawo do urlopu ojcowskiego tylko wówczas, gdy pracownik wykorzystał je u poprzedniego pracodawcy (poprzednich pracodawców), co w omawianym przypadku, wobec zatrudnienia za granicą, nie było możliwe. W przypadku pracy wykonywanej w Polsce, informację w sprawie wykorzystania uprawnienia związanego z rodzicielstwem powinno zawierać świadectwo pracy. Ponadto pracownik jest zobowiązany dołączyć do wniosku o ten urlop oświadczenie czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części. Tak wynika z § 21 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. poz. 2243).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.