Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Wysokość współczynnika urlopowego w 2017 r.
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wysokość współczynnika urlopowego w 2017 r.

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (931) z dnia 10.11.2016

Ze względów ekonomicznych kilku pracownikom wypowiedzieliśmy stosunki pracy na mocy ustawy o zwolnieniach grupowych. Rozwiązanie umów o pracę będzie miało miejsce już w 2017 r. Z jakiego roku przyjąć współczynnik urlopowy do obliczenia ekwiwalentu za urlop, jeżeli pracownicy będą mieli niewykorzystane urlopy (zaległe i bieżące)?

Jeżeli umowy pracowników rozwiążą się już w 2017 r., to do obliczenia ekwiwalentu za urlop, zarówno bieżący, jak i zaległy, należy przyjąć współczynnik urlopowy obowiązujący w 2017 r. Przy czym w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na część etatu współczynnik ten jest pomniejszany proporcjonalnie do wielkości etatu pracownika.

Współczynnik urlopowy oblicza się odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego. Tak wynika z § 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. nr 2, poz. 14 ze zm.). Wskazuje on przeciętną miesięczną liczbę dni przypadających do przepracowania w roku, na który został ustalony. Wysokość współczynnika urlopowego ustala się w następujący sposób:

  • odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,
     
  • dzieląc otrzymany wynik przez 12.

Tak obliczony współczynnik urlopowy określa wysokość obowiązującą pracowników pełnoetatowych. Natomiast w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy stosuje się współczynnik urlopowy obniżony proporcjonalnie do wymiaru ich etatu.

Wysokość współczynnika urlopowego w 2017 r. dla pracowników pełnoetatowych wynosi 20,83, zgodnie z wyliczeniem:

365 dni roku - (53 niedziele + 10 dni świątecznych + 52 dni wolne) = 250,

250 dni : 12 = 20,83.

Przykładowe wysokości współczynnika urlopowego w 2017 r. dla pracowników zatrudnionych na część etatu:

Wymiar etatu Obliczenie Wysokość współczynnika
urlopowego
pełny 365 dni roku - (53 niedziele + 10 dni świątecznych
+ 52 dni wolne) = 250; 250 dni : 12 = 20,83
20,83
3/4 20,83 × 3/4 15,62
2/3 20,83 × 2/3 13,89
1/2 20,83 × 1/2 10,42
1/3 20,83 × 1/3 6,94
1/4 20,83 × 1/4 5,21

Ustalając wysokość współczynnika urlopowego odejmuje się zarówno niedziele, jak i święta. Czasami niektóre ze świąt przypadają w niedzielę. W takim przypadku dzień ten należy liczyć tylko jako niedzielę. Kwestię tę wyjaśniło MRPiPS w odpowiedzi na zapytanie naszego Wydawnictwa przesłanej 25 stycznia 2016 r. Stwierdziło w nim, że:

"Ustalany odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosowany przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego, współczynnik oblicza się odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku kalendarzowym niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12 (§ 18 i 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz. U. nr 2, poz. 14 ze zm.).

Współczynnik, o którym mowa wyżej, określa w istocie przeciętną miesięczną liczbę dni przypadających do przepracowania w danym roku kalendarzowym i służy konkretnie do obliczania ekwiwalentu za 1 dzień urlopu.

Zdaniem Departamentu dni, w które przypada zarówno niedziela, jak i inne święto wskazane w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 90) należy uwzględniać (liczyć) przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop tylko jako niedziele. Natomiast ustalając liczbę świąt do celów obliczania ekwiwalentu za urlop należy uwzględniać wyłącznie te dni świąteczne, które przypadają w dniu innym niż niedziela.

Jednocześnie informujemy, że wyrażane przez Departament poglądy prawne nie są wiążące dla stron stosunku pracy, Państwowej Inspekcji Pracy oraz sądów. (...)"

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.