Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Zasady zaliczania pokrywających się okresów nauki i zatrudnienia do ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasady zaliczania pokrywających się okresów nauki i zatrudnienia do stażu urlopowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (418) z dnia 10.08.2016

Zatrudniliśmy pracownika, który kilka lat temu ukończył zasadniczą szkołę zawodową, a następnie, w trakcie zatrudnienia, liceum ogólnokształcące dla dorosłych. W poprzednich okresach pracy korzystał też z krótkich urlopów bezpłatnych. W jaki sposób obliczyć jego staż urlopowy?

Pokrywające się okresy nauki i zatrudnienia wlicza się do stażu urlopowego tylko raz, z tytułu który jest korzystniejszy dla pracownika. Okresy urlopów bezpłatnych należy natomiast pominąć.

Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od tzw. stażu urlopowego, obejmującego okresy pracy oraz inne okresy aktywności, w tym nauki w szkole ponadpodstawowej, a po reformie - ponadgimnazjalnej. Stosownie do art. 154 § 1 K.p., wynosi on 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni, jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Kalkulatory Kalkulator stażu urlopowego dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

Zgodnie z art. 155 § 1 K.p., do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
     
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
     
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
     
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
     
  • szkoły policealnej - 6 lat,
     
  • szkoły wyższej - 8 lat.

Okresy nauki nie podlegają sumowaniu.

Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika (art. 155 § 2 K.p.).

Z kolei urlopów bezpłatnych, co do zasady, nie zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 174 § 2 K.p.). Regulacja ta nie dotyczy m.in. pracowników młodocianych. Przypominamy, że pracodawca jest obowiązany na wniosek pracownika młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy, a jego okres zaliczyć do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 205 § 4 K.p.).

Przykład

Pracownik, podejmując pracę w obecnej firmie, przedłożył świadectwa ukończenia: 29 czerwca 2007 r. 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej, 18 czerwca 2010 r. liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, a ponadto dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia:

  • od 21 stycznia 2008 r. do 31 maja 2009 r., przy czym w ostatnim dniu pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego,
     
  • od 4 kwietnia 2011 r. do 31 lipca 2012 r.,
     
  • od 1 sierpnia do 9 grudnia 2012 r.

Przyjmując do stażu urlopowego ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej należy stwierdzić, że w dniu zatrudnienia u obecnego pracodawcy wynosił on 6 lat i 16 dni (3 lata z tytułu nauki, 1 rok, 4 miesiące i 10 dni z tytułu pierwszego okresu pracy oraz 1 rok, 8 miesięcy i 6 dni z tytułu dwóch ostatnich okresów pracy, liczonych w sposób ciągły, bowiem nie wystąpiła tu przerwa).

Gdyby zaś przyjąć do stażu urlopowego ukończenie liceum ogólnokształcącego, to w dniu zatrudnienia u obecnego pracodawcy wynosiłby on 5 lat, 8 miesięcy i 6 dni (4 lata z tytułu nauki oraz 1 rok, 8 miesięcy i 6 dni z tytułu dwóch ostatnich umów o pracę). Pierwsze zatrudnienie, jako okres pokrywający się z okresem nauki należałoby odrzucić, chyba że pracownik rozpoczął uzupełnianie wykształcenia w jego trakcie. Wówczas wcześniejszą część można zaliczyć do stażu urlopowego.

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60