Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (336) z dnia 10.03.2013

1) Zatrudniamy absolwenta na czas określony wynoszący 3 miesiące. Jest to jego pierwsza praca. Ile dni urlopu przysługuje temu pracownikowi, jeśli do stażu urlopowego możemy zaliczyć okres nauki w szkole wyższej?

W roku kalendarzowym, w którym pracownik podjął po raz pierwszy pracę zawodową prawo do urlopu wypoczynkowego jest nabywane z upływem każdego miesiąca pracy, w wysokości 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi po przepracowaniu roku (art. 153 K.p.). Zwykle podejmując pierwsze zatrudnienie pracownik nie posiada jeszcze stażu urlopowego uprawniającego do wyższego wymiaru urlopu. Oznacza to, że może uzyskiwać prawo do urlopu sukcesywnie za każdy miesiąc w wysokości 1,66 dnia stanowiącej 1/12 z niższego wymiaru urlopu wynoszącego 20 dni. W przeliczeniu na godziny daje to 13 godzin i 17 minut urlopu. Wymiar tego urlopu nie podlega zaokrągleniu w górę do pełnego dnia.

  Przykład  

Pracodawca od 1 marca 2013 r. zawarł z absolwentem szkoły wyższej umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny.

Pracownik, który podjął pierwszą w życiu pracę zawodową i przepracuje 3 pełne miesiące nabędzie prawo do 1,66 dnia urlopu za każdy pełen miesiąc. W sumie za ten okres uzyska prawo do 4,98 dnia urlopu (1,66 dnia x 3 m-ce).


2) W dniu 20 listopada 2012 r. pracownik podjął pierwszą pracę zawodową. Do ilu dni urlopu jest uprawniony, jeśli posiada staż urlopowy wynoszący 6 lat (ukończona szkoła policealna), a umowę zawarliśmy na czas określony wynoszący 3 lata?

Pracownik nabył prawo do 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego za 2012 r. oraz do 20 dni urlopu za rok bieżący.

Rok 2012 był dla pracownika rokiem podjęcia po raz pierwszy pracy zawodowej. W takim szczególnym roku urlop jest nabywany z dołu, sukcesywnie z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku (art. 153 K.p.). Pracownik, o którym mowa, przepracował w 2012 r. tylko jeden pełen miesiąc, który upłynął w dniu 19 grudnia 2012 r. Do pierwszego urlopu nie ma bowiem zastosowania reguła o zaokrąglaniu niepełnego miesiąca pracy, która dotyczy tylko urlopu kolejnego. Natomiast z dniem 1 stycznia 2013 r. pracownik nabył prawo do kolejnego urlopu w wymiarze 20 dni. Ten urlop nabywany jest z góry na poczet zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.


3) Jak poinformować w świadectwie pracy o wypłaceniu ekwiwalentu pieniężnego za pierwszy urlop?

W świadectwie pracy należy zamieścić informację o urlopie wypoczynkowym wykorzystanym przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy.

Problematykę sporządzania świadectw pracy uregulowano w art. 97 K.p. oraz rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.). Z wyjaśnień do sposobu wypełniania świadectwa pracy zamieszczonych w załączniku do rozporządzenia wynika, że w ustępie 4 pkt 1 druku świadectwa wskazuje się liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za który przysługuje ekwiwalent pieniężny. Ponadto odrębnie wskazuje się liczbę dni i godzin urlopu wykorzystanego do dnia ustania stosunku pracy na podstawie art. 1672 K.p. (urlop na żądanie).

  Przykład  

Pracownik uprawniony do pierwszego urlopu wypoczynkowego był zatrudniony przez 3 pełne miesiące do 28 grudnia 2012 r. W czasie zatrudnienia wykorzystał 3,32 dnia urlopu. Za 1,66 dnia niewykorzystanego urlopu wypłacono ekwiwalent pieniężny.

W świetle powyższego w ustępie 4 pkt 1 druku świadectwa pracy należało wpisać: "Wykorzystano 4,98 dnia urlopu (39 godz. i 51 minut)".

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.