Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Wymeldowanie najemcy z lokalu mieszkalnego
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wymeldowanie najemcy z lokalu mieszkalnego

Gazeta Podatkowa nr 17 (1474) z dnia 26.02.2018
Dawid Szwarc

Przez 2 lata wynajmowałem swój prywatny lokal. Z chwilą rozpoczęcia najmu lokator uzyskał meldunek na pobyt stały. Od 2 miesięcy były najemca w lokalu już nie mieszka. Umowa najmu zakończyła się. Były lokator ma jeszcze pewne zobowiązania do uregulowania ze mną i z tego powodu nie chce się wymeldować. To z kolei jest dla mnie problemem, gdyż potencjalny nowy najemca nie chce podpisać umowy najmu, dopóki kwestia meldunku w lokalu nie będzie uregulowana. Czy mogę samodzielnie wymeldować byłego lokatora?

W pewnych przypadkach będzie to możliwe. Sprowadza się to przede wszystkim do zameldowania się w miejscu pobytu stałego lub czasowego oraz wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub czasowego. Wymeldowania powinien dokonać, co do zasady, sam zainteresowany. Osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu, zobowiązana jest się bowiem wymeldować. Wynika to z art. 33 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności (Dz. U. z 2017 r. poz. 657 ze zm.).

Obowiązek ten można wykonać albo w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym dla dotychczasowego miejsca pobytu, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo w formie dokumentu elektronicznego. Można również wymeldować się z miejsca pobytu stałego lub czasowego dokonując zameldowania w nowym miejscu pobytu.

Niewykonanie obowiązku meldunkowego stanowi naruszenie przepisów, choć warto zauważyć, że od kilku lat nie stanowi to już czynu zabronionego, tj. wykroczenia. Choć samo zameldowanie czy wymeldowanie służy wyłącznie celom ewidencyjnym, i z faktu zameldowania czy wymeldowania nie można wywodzić żadnych praw do lokalu (czy też ich utraty), to jednak w praktyce potencjalny najemca czy np. nabywca nieruchomości często warunkuje podpisanie umowy tym, aby w lokalu nie był nikt zameldowany.

Z tego powodu przewiduje się możliwość wymeldowania na wniosek innej osoby niż sam zainteresowany. Organ gminy wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub określonego podmiotu decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się. Taka procedura wymeldowania wymaga przeprowadzenia dość wnikliwego postępowania administracyjnego. Niewątpliwie pomocne mogą być w tej sprawie dokumenty (potwierdzające zakończenie umowy najmu) oraz zeznania świadków (np. sąsiadów).

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.