POLECAMY |
||
Dwa miesiące temu przyznano mi dodatek mieszkaniowy. W międzyczasie okazało się, że nie wszystkie informacje, które wpisałem do wniosku, były prawidłowe. Z jakimi konsekwencjami muszę się liczyć, gdyby okazało się, że ubiegając się o przyznanie tego rodzaju pomocy podałem świadomie nieprawdziwe dane?
Konsekwencje mogą być dwojakie. Błędy wnioskodawcy mogą bowiem być zamierzone albo przypadkowe. W celu weryfikacji informacji i danych zawartych we wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego i w deklaracji o dochodach organ może wezwać wnioskodawcę do przekazania dodatkowych dokumentów potwierdzających te informacje i dane, wyznaczając termin nie krótszy niż 14 dni. Organ może odmówić przyznania dodatku mieszkaniowego w przypadku niedostarczenia wskazanych dokumentów w wyznaczonym terminie.
Gdyby doszło do wznowienia postępowania i stwierdzono, że dodatek mieszkaniowy przyznano na podstawie nieprawdziwych danych zawartych w deklaracji lub wniosku, osoba otrzymująca dodatek mieszkaniowy jest zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranych kwot w podwójnej wysokości. Należy pamiętać, że wspomnianą deklarację wnioskodawca składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Należności powyższe wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji. Wypłatę dodatku mieszkaniowego w skorygowanej wysokości wstrzymuje się do czasu wyegzekwowania należności. Tak określa art. 7 ust. 9 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021).
Warto podkreślić, że zgodnie ze zdaniem drugim powołanego przepisu, należności te wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji, co jednocześnie oznacza, że nie ma potrzeby konkretyzacji tego obowiązku w formie decyzji administracyjnej (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 29 stycznia 2018 r., sygn. akt II SA/Rz 1285/17).
Zdarza się również, że nieprawidłowe dane we wniosku czy oświadczeniu wynikają np. ze sfałszowania dokumentów (np. potwierdzających wysokość zarobków) czy świadomego posłużenia się takimi dokumentami przez wnioskodawcę bądź świadomego podania informacji nieprawdziwych. Wówczas sprawa może potrwać dłużej i z pewnością konsekwencje dla wnioskodawcy będą w takim przypadku znacznie bardziej surowe (włącznie z odpowiedzialnością karną).
|