Jestem współwłaścicielem nieruchomości. Podatek od nieruchomości do tej pory płacili wszyscy współwłaściciele. Okazało się niedawno, że jednym ze współwłaścicieli został podmiot, któremu przysługuje zwolnienie w zakresie tego podatku. Czy pozostali współwłaściciele muszą uiścić podatek, który przypada na jego udział?
NIE. Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne będące m.in. właścicielami nieruchomości. Z pytania wynika, że nieruchomość jest przedmiotem współwłasności. Co do zasady, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Reguluje to art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70). W praktyce współwłaściciele (współposiadacze) dzielą pomiędzy sobą kwotę podatku, niemniej organ podatkowy wymierza podatek wszystkim współwłaścicielom w kwocie ogólnej, w jednej decyzji, która jest adresowana do wszystkich współwłaścicieli.
Powyższej zasady odpowiedzialności solidarnej za zobowiązanie podatkowe nie stosuje się m.in., jeżeli jeden lub kilku współwłaścicieli lub posiadaczy jest zwolniony od podatku od nieruchomości albo nie podlega temu podatkowi. Wówczas obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach lub posiadaczach, którzy podlegają podatkowi od nieruchomości oraz nie są zwolnieni od tego podatku, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu. Oznacza to, że jeżeli jeden ze współwłaścicieli spełnia warunki do zwolnienia z podatku od nieruchomości (zwolnienia podmiotowego), wówczas od wysokości obowiązku podatkowego naliczonego od całej nieruchomości należy odliczyć, obliczając wymiar należnego podatku przypadającego na tego współwłaściciela, kwotę, która wynika z opodatkowania części zwolnionej (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 6 września 2016 r., sygn. akt I SA/Rz 549/16).
Na marginesie warto zauważyć, że zasady odpowiedzialności solidarnej, o której mowa w art. 3 ust. 4 powołanej ustawy, nie stosuje się również m.in. przy współwłasności w częściach ułamkowych lokalu użytkowego - garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym wraz z gruntem stanowiących odrębny przedmiot własności.
|