POLECAMY |
||
Szukam działki budowlanej, na której będę mógł wybudować dom jednorodzinny. Z treści jednej z ofert wynika, że sprzedający posiada już ważną decyzję o pozwoleniu na budowę domu. Parametry obiektu określone w projekcie budowlanym (i samym pozwoleniu) w pełni mi odpowiadają i byłbym zainteresowany budową takiego domu. Czy w umowie sprzedaży można przenieść prawa z tego pozwolenia tak, abym po podpisaniu umowy mógł przystąpić do realizacji inwestycji określonej w pozwoleniu?
Praw z decyzji administracyjnej nie przenosi się w drodze umowy cywilnoprawnej. Jednak przy zachowaniu określonych warunków prawa i obowiązki wynikające z takiego pozwolenia na budowę mogą zostać przeniesione na nowego inwestora. Organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest zobowiązany, w drodze decyzji, przenieść to pozwolenie na wniosek nowego inwestora, jeżeli do wniosku inwestor dołączy oświadczenie o przejęciu warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę oraz oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także zgodę dotychczasowego inwestora, na rzecz którego decyzja została wydana, lub kopię tej zgody. Co istotne dla Czytelnika, powyższa zgoda nie jest wymagana, jeżeli własność nieruchomości lub uprawnienia wynikające z użytkowania wieczystego dotyczącego nieruchomości, objęte decyzją o pozwoleniu na budowę po wydaniu tego pozwolenia przeszły z dotychczasowego inwestora na nowego inwestora wnioskującego o przeniesienie pozwolenia na budowę. Stanowi o tym art. 40 ust. 1a Prawa budowlanego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.). Stronami w postępowaniu o przeniesienie pozwolenia na budowę są wyłącznie dotychczasowy i nowy inwestor.
Warto podkreślić, że podmiot, na który organ przenosi pozwolenie na budowę, przyjmuje wszystkie warunki zawarte w tej decyzji, a więc wszystkie prawa i obowiązki wynikające z tej decyzji. Dotyczy to tak prawa kontynuowania procesu inwestycyjnego zgodnie z warunkami pozwolenia na budowę, jak i ponoszenia konsekwencji wynikających z dotychczasowego procesu inwestycyjnego, w tym wykonywania obowiązków nałożonych przez organ (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 grudnia 2020 r., sygn. akt II OSK 1407/18).
Z powyższego wynika zatem, że jeśli Czytelnik po zakupie nieruchomości złoży wspomniane oświadczenia, uzyska decyzję o przeniesieniu na niego pozwolenia na budowę wydanego na rzecz poprzedniego inwestora (właściciela) i to bez konieczności przedkładania w tym przedmiocie jego zgody. Na marginesie warto dodać, że powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych. Co więcej, również prawa i obowiązki wynikające ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu, mogą być przeniesione na rzecz innej osoby w drodze decyzji na powyższych zasadach.
|