Spółka z o.o. 2 stycznia 2024 r. spłaciła ratę kredytu o terminie spłaty przypadającym na 31 grudnia 2023 r. Czy w bilansie sporządzonym na 31 grudnia 2023 r. powinna wykazać kwotę zobowiązania z tytułu rat kredytu, uwzględniając spłatę dokonaną w styczniu 2024 r.?
Jeżeli spółka z o.o., o której mowa w pytaniu, ratę kredytu o terminie spłaty przypadającym na 31 grudnia 2023 r. zapłaciła 2 stycznia 2024 r., to w bilansie sporządzonym na 31 grudnia 2023 r. spółka wykaże zobowiązanie z tytułu kredytu niepomniejszone o tę ratę. |
Stan środków pieniężnych na rachunkach bankowych oraz stan kredytów ustala się drogą uzgodnienia sald. Stroną inicjującą uzgodnienie sald jest bank. Jeżeli jednostka nie otrzyma takiego dokumentu, to powinna sama wystąpić z prośbą o jego udostępnienie. Co istotne w bilansie stan środków na rachunku bankowym wykazuje się w wysokości przyjętej przez bank, gdyż w tej kwocie pozostają one do dyspozycji jednostki. Również stan kredytu powinien odpowiadać kwocie przyjętej przez bank. W przypadku niezgodności stanu rachunku wykazanego przez bank oraz wynikającego z ewidencji księgowej jednostka przyjmuje do bilansu stan wykazany przez bank. Różnicę w saldzie, tj. niezgodność, odnosi się natomiast na konto rozrachunków, np. konto 24-9 "Pozostałe rozrachunki - inne" (w analityce: Niezgodność z bankiem do wyjaśnienia). Jednocześnie należy podjąć działania celem doprowadzenia stanu wynikającego z ewidencji księgowej jednostki do zgodności ze stanem rachunku wykazanym przez bank.
Jeżeli zatem spółka z o.o., o której mowa w pytaniu, spłaciła w styczniu 2024 r. ratę kredytu za grudzień 2023 r. (zakładamy, że uzgodnione z bankiem na 31 grudnia 2023 r. stany środków na rachunku oraz kredytu nie uwzględniały tej spłaty), to wykazane w bilansie zobowiązanie z tytułu kredytu nie powinno zostać pomniejszone o ratę zapłaconą w styczniu 2024 r.
Zobowiązania wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w kwocie wymagającej zapłaty (por. art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy o rachunkowości). W przypadku kredytów bankowych, za kwotę wymagającej zapłaty uważa się pozostałą do spłaty część kapitałową kredytu w raz z odsetkami naliczonymi na dzień bilansowy. W pytającej spółce na dzień bilansowy 31 grudnia 2023 r. kwotą wymagającej zapłaty kredytu jest kwota nieuwzględniająca raty zapłaconej w styczniu 2024 r. W bilansie sporządzonym na 31 grudnia 2023 r. spółka wykaże zatem zobowiązanie wobec banku w kwocie niepomniejszonej o tę ratę. Przypominamy, że w bilansie kredyty wykazuje się ze względu na termin ich zapłaty w podziale na długoterminowe i krótkoterminowe. W przypadku sporządzania bilansu według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, nastąpi to odpowiednio w pozycji pasywów B.II.3 lit. a) "Zobowiązania długoterminowe wobec pozostałych jednostek - kredyty i pożyczki", lub B.III.3 lit. a) "Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek - kredyty i pożyczki".
|