Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Rachunkowość budżetowa  »   Zwrot budynku otrzymanego przez SP ZOZ w nieodpłatne użytkowanie ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zwrot budynku otrzymanego przez SP ZOZ w nieodpłatne użytkowanie do podmiotu tworzącego

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 8 (584) z dnia 20.04.2023

Szpital (SP ZOZ) otrzymał w 1997 r. od podmiotu tworzącego budynek w nieodpłatne użytkowanie i wprowadził go do ewidencji środków trwałych, w korespondencji z funduszem założycielskim. Dotacje inwestycyjne otrzymywane w kolejnych latach były ewidencjonowane na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów i odnoszone w pozostałe przychody operacyjne proporcjonalnie do amortyzacji. W 2022 r. poradnia, która zajmowała ten budynek, została przeniesiona do innych pomieszczeń w szpitalu. Budynek został zakwalifikowany jako obiekt nieczynny i zwrócono go do podmiotu tworzącego. Jak zaksięgować przekazanie tego budynku do podmiotu tworzącego?

Na podstawie art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 633 ze zm.), w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej (SP ZOZ) wartość mienia otrzymanego od podmiotu tworzącego w nieodpłatne użytkowanie zwiększa fundusz założycielski. Należy przy tym zauważyć, że spośród jednostek sektora finansów publicznych, wyłącznie w odniesieniu do SP ZOZ przepisy systemowe (tj. ustawa o działalności leczniczej) pozwalają na zaliczenie składników majątkowych, otrzymanych do nieodpłatnego użytkowania, do aktywów w korespondencji z funduszem założycielskim. Dlatego też w odniesieniu do zwrotu ww. składników należy, naszym zdaniem, zastosować rozwiązanie ewidencyjne polegające na wyksięgowaniu równowartości odpowiadającej niezamortyzowanej części wartości początkowej tych aktywów (tutaj: budynku) z funduszem założycielskim. Wyksięgowaniu podlegają również dotychczas dokonane odpisy umorzeniowe.

Co istotne w odniesieniu do ewidencji księgowej otrzymanych przez SP ZOZ środków pieniężnych w formie dotacji inwestycyjnej zastosowanie mają zasady określone w art. 41 ustawy o rachunkowości. Z treści tego przepisu wynika, że środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie, zalicza się do rozliczeń międzyokresowych przychodów, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych dokonywanych od wartości początkowej środków trwałych sfinansowanych z tych środków.

`
Na temat rachunkowości SP ZOZ piszemy w Serwisie Budżetowym w dziale Służba zdrowia

Jeśli więc otrzymane w ramach dotacji środki pieniężne przeznaczono np. na rozbudowę lub przebudowę (ulepszenie) całego szpitala lub poszczególnych jego oddziałów, to ich wartość powinna zostać zaliczona w ewidencji księgowej SP ZOZ na zwiększenie rozliczeń międzyokresowych przychodów. Następnie - równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych - należy ją odnieść w pozostałe przychody operacyjne. W takiej sytuacji jeśli w momencie przekazania (zwrotu) budynku do podmiotu tworzącego na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów figuruje nierozliczona kwota dotacji, wskazane jest odnieść ją na dobro pozostałych przychodów operacyjnych. Zwrot budynku otrzymanego wcześniej w nieodpłatne użytkowanie do podmiotu tworzącego będzie się więc wiązał:

  • ze zmniejszeniem stanu aktywów trwałych o wartość początkową zwracanej nieruchomości,
  • z wyksięgowaniem dotychczas dokonanych odpisów umorzeniowych,
  • z korektą funduszu założycielskiego o nieumorzoną wartość początkową zwracanej nieruchomości,
  • ze zmniejszeniem rozliczeń międzyokresowych przychodów o wartość odpowiadającą niezamortyzowanej części nakładów inwestycyjnych (jeśli w momencie zwrotu nieruchomości do podmiotu tworzącego na koncie 84 figuruje nierozliczona kwota dotacji).

Ewidencja księgowa zwrotu do podmiotu tworzącego nieruchomości otrzymanej przez SP ZOZ w nieodpłatne użytkowanie

1. LT - wyksięgowanie zwracanej nieruchomości z ewidencji bilansowej:

a) wartość początkowa: Ma konto 01 "Środki trwałe",

b) dotychczasowe umorzenie: Wn konto 07 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",

c) wartość nieumorzona: Wn konto 80 "Fundusz założycielski".

2. PK - rozliczenie konta 84, jeśli w momencie zwrotu nieruchomości do podmiotu tworzącego na koncie 84 figuruje nierozliczona kwota dotacji:

- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rachunkowość budżetowa - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.