Dochód z prowadzonej działalności handlowej ustalam na podstawie księgi podatkowej. Z tytułu dostaw towarów ponoszę koszty transportu. W niektórych przypadkach są one wyszczególnione jako osobna pozycja na fakturze za towary a czasem otrzymuję osobną fakturę dokumentującą tylko usługę transportową. W której kolumnie księgi należy w takich sytuacjach ujmować koszty transportu?
Jeżeli koszty transportu towarów do firmy Czytelnika są ujęte na tej samej fakturze co zakup towarów, wpisuje się je do księgi podatkowej w tej samej pozycji, ujmując w odrębnych kolumnach kwotę dotyczącą nabytych towarów i koszt usługi transportowej. Z kolei w przypadku gdy usługę transportu towarów do jednostki dokumentuje odrębna faktura, należy ująć ją w księdze w osobnej pozycji. Wartość zakupionych towarów handlowych podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów ujmują w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Natomiast koszty ich transportu, bez względu na to, czy figurują one na tej samej fakturze czy udokumentowano je odrębną fakturą, wpisuje się do księgi w kolumnie 11 "Koszty uboczne zakupu".
Kolumna 11 księgi podatkowej, jak wynika z pkt 11 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544 ze zm.), służy do wpisywania kosztów ubocznych związanych z zakupem, np. kosztów dotyczących transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze. Zatem ewidencjonuje się w niej koszty uboczne dotyczące m.in. zakupionych towarów, których wartość w cenie zakupu została zaewidencjonowana w księdze podatkowej w kolumnie 10. Kosztów związanych z transportem towarów nie można wpisać do księgi w kolumnie 10 łącznie z wartością towarów, należy je ujmować oddzielnie w kolumnie 11, także w przypadku, gdy koszty usługi zostały wyszczególnione na tej samej fakturze.
Podstawą ujęcia w księdze kosztów usługi transportowej, związanych bezpośrednio z zakupem towarów, są dowody, które potwierdzają ich poniesienie. W sytuacji gdy podatnik otrzymał jedną fakturę, na której w osobnych pozycjach figuruje wartość zakupionych towarów i kwota dotycząca usługi transportowej, powinien wprowadzić ją w jednej pozycji, ale w różnych kolumnach, tj. wartość towarów wpisać do kolumny 10, a koszty transportu ująć w kolumnie 11. Z kolei w przypadku, gdy podatnik posiada odrębną fakturę dokumentującą usługę transportową, należy wprowadzić ją do księgi w innej pozycji niż fakturę zakupu towarów.
Przykład Założenia Przedsiębiorca prowadzący działalność handlową dochód z niej ustala na podstawie księgi podatkowej. W czerwcu 2025 r. zakupił towary, które do zakładu dostarczyli ich sprzedawcy. Do przedsiębiorstwa wpłynęły 3 faktury dotyczące tych zakupów:
Zapisy w księdze podatkowej Faktury dotyczące zakupu towarów handlowych i ich transportu zostały ujęte w księdze podatkowej za czerwiec 2025 r. następująco:
|
|