Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Ujęcie w księdze faktury zaliczkowej
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ujęcie w księdze faktury zaliczkowej

Gazeta Podatkowa nr 16 (2099) z dnia 22.02.2024
Karolina Paszkowska

W lutym 2024 r. wpłaciłem 100% zaliczki na realizację usługi i otrzymałem fakturę zaliczkową. Opłacona usługa zostanie wykonana w marcu 2024 r. Czy koszty tej usługi mogę wpisać do księgi w lutym br. w oparciu o fakturę zaliczkową, czy w marcu br. na podstawie faktury końcowej?

Czytelnik nie może wpisać kosztu usługi, która zostanie zrealizowana w marcu 2024 r., do księgi w lutym 2024 r. na podstawie otrzymanej faktury zaliczkowej na 100% wartości tej usługi. Informację o wpłacie tej zaliczki może dobrowolnie zamieścić w księdze w lutym 2024 r. w wolnej kolumnie 15 lub w kolumnie 17 "Uwagi". Co prawda faktura zaliczkowa na 100% wartości usługi może być podstawą wpisania kosztu do księgi, ale zapisu tego można dokonać dopiero w okresie, gdy opłacona usługa zostanie wykonana. Zatem wydatek dotyczący usługi udokumentowany fakturą zaliczkową na 100% jej wartości, która zostanie wykonana w marcu 2024 r., można ująć w kosztach uzyskania przychodów dopiero w marcu 2024 r. Zapisu w księdze dotyczącego tego kosztu można dokonać na podstawie faktury końcowej, jeśli kontrahent ją wystawi, albo w oparciu o fakturę zaliczkową, lecz pod datą poniesienia kosztu, tj. wykonania usługi. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, na podstawie art. 22 ust. 6b ustawy o pdof (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Tej reguły nie można jednak stosować do zaliczki na dostawy towarów lub wykonanie usług podlegających realizacji w przyszłych okresach, również gdy wpłata została potwierdzona fakturą zaliczkową na 100% wartości. Niezależnie bowiem od tego, czy zaliczka pokrywa całość czy część należności, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o pdof, ponieważ wydatek ten nie ma charakteru definitywnego.

Przykład

Podatnik w dniu 20 lutego 2024 r. zapłacił na rachunek bankowy kontrahenta 100% zaliczki w kwocie 4.920 zł (w tym VAT 920 zł) na poczet przeprowadzenia szkolenia branżowego pracowników, które odbędzie się 4 marca 2024 r. W dniu 21 lutego 2024 r. otrzymał fakturę zaliczkową.

W księdze podatkowej za luty 2024 r. podatnik, na podstawie faktury zaliczkowej, wpisał:

- w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 20 lutego 2024 r.,
- o w kolumnie 6 "Opis zdarzenia gospodarczego": zapłata zaliczki za szklenia branżowe,
- w kolumnie 17 "Uwagi": 4.920 zł.

Koszt przeprowadzonego w marcu 2024 r. szkolenia podatnik wpisze do księgi na podstawie faktury końcowej wystawionej 4 marca 2024 r. następująco:

- w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 4 marca 2024 r.,
- w kolumnie 6 "Opis zdarzenia gospodarczego": przeprowadzenie szkolenia branżowego,
- w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki": 4.000 zł.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.