Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Moment potrącalności kosztów zakupu wyposażenia
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Moment potrącalności kosztów zakupu wyposażenia

Przegląd Podatku Dochodowego nr 24 (600) z dnia 20.12.2023

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie najmu lokali. Jeden z lokali nie został jeszcze wykończony i oddany do użytku, a nabyłem już do niego wyposażenie. Wartość poszczególnych jego składników (tj. mebli, lodówki, pralki itp.) nie przekracza 10.000 zł. Kiedy powinienem ująć poniesione wydatki w kosztach podatkowych i podatkowej księdze?

Podatnik powinien ująć wydatki na nabycie wymienionych składników majątku w kosztach podatkowych w miesiącu oddania ich do używania. Naszym zdaniem, w opisanym przypadku nastąpi to nie wcześniej niż w miesiącu oddania do używania lokalu, na wyposażeniu którego składniki te będą pozostawać.

Maszyny, urządzenia i inne przedmioty wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, które stanowią własność (współwłasność) podatnika, zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, uważa się za środki trwałe podlegające amortyzacji (art. 22a ust. 1 updof). Jednak w pewnych przypadkach podatnicy mają możliwość wyboru, czy dany składnik będą amortyzowali, dokonując odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej, czy też wydatki na jego nabycie zaliczą bezpośrednio do kosztów podatkowych.

Jak wynika z uregulowań art. 22d ust. 1 updof, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku m.in. spełniających kryteria uznania za środki trwałe w rozumieniu art. 22a updof, jeżeli ich wartość początkowa nie przekracza 10.000 zł. Wówczas wydatki poniesione na nabycie takich składników majątku stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. Dla zastosowania tego uproszczenia istotne jest ustalenie wartości początkowej zgodnie z art. 22g updof.

W przypadku składników majątku nabytych odpłatnie, ich wartość początkową należy ustalić w oparciu o art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 updof, czyli według ceny nabycia. Ceną tą jest kwota należna zbywcy, którą:

  • powiększa się o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (np. koszty montażu), oraz
  • pomniejsza o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku importu składnika majątku cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy.

Odnosząc się do sytuacji opisanej pytaniu, należy stwierdzić, że skoro jednostkowa wartość nabytych składników majątku, ustalona zgodnie z przywołanymi regulacjami, nie przekracza 10.000 zł, to nie ma przeszkód, by uznać je za wyposażenie w rozumieniu ust. 13 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544). W efekcie wydatki na ich nabycie, udokumentowane fakturą, podatnik będzie mógł wykazać jako koszty uzyskania przychodów w kolumnie 13 podatkowej księgi "pozostałe wydatki". Trzeba jednak zauważyć, że ujęcie omawianych wydatków w rachunku podatkowym będzie możliwe dopiero w rozliczeniu za miesiąc, w którym zostaną one oddane do używania. Z okoliczności analizowanej sprawy wynika, że nabyte składniki mają stanowić wyposażenie konkretnego lokalu przeznaczonego na wynajem, który jednak nie został jeszcze wykończony, a zatem nie jest zdatny do użytku. W rezultacie, w naszej ocenie, podatnik będzie mógł rozliczyć wydatki na wyposażenie nie wcześniej, niż w miesiącu oddania tego lokalu do używania.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.