Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Ujęcie w księdze sprzedaży poleasingowej maszyny
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ujęcie w księdze sprzedaży poleasingowej maszyny

Gazeta Podatkowa nr 85 (2064) z dnia 23.10.2023
Karolina Paszkowska

W październiku 2023 r. po zakończeniu leasingu operacyjnego maszyny produkcyjnej przedsiębiorca dokonał jej wykupu. Maszyna nie została wprowadzona do majątku firmowego i sprzedano ją innej firmie. Jak ująć te zdarzenia w księdze podatkowej, jeśli wykup i sprzedaż maszyny miały miejsce w tym samym miesiącu?

Przychód uzyskany ze sprzedaży wykupionej z leasingu maszyny produkcyjnej przedsiębiorca powinien ująć w księdze podatkowej w kolumnie 8 "Pozostałe przychody". Z kolei koszty związane z jej wykupem należy wpisać do księgi w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".

Przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane m.in. z działalnością gospodarczą, na podstawie umowy leasingu operacyjnego, stanowią przychody z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o pdof - Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). Przychód z działalności powstaje, nawet jeśli przed zbyciem składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (por. art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy o pdof). Należy przypomnieć, że dotyczy to składników majątku nabytych po 31 grudnia 2021 r., niezależnie od daty zawarcia umowy leasingu (art. 51 ustawy o zmianie ustawy o pdof, ustawy o pdop oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.).

Zatem jeśli przedsiębiorca w październiku 2023 r. sprzedał wykupioną w tym samym miesiącu z leasingu maszynę produkcyjną, to przychód z tego tytułu stanowi u niego przychód z działalności gospodarczej, który należy wpisać do księgi w październiku w kolumnie 8 "Pozostałe przychody". Chociaż po wykupie z leasingu maszyna produkcyjna nie została wprowadzona do firmowego majątku, to koszty jej wykupu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatek poniesiony w związku z wykupem maszyny spełnia ogólne warunki wskazane w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof, został bowiem poniesiony w celu osiągnięcia przychodów z działalności gospodarczej i nie podlega wykluczeniu z kosztów podatkowych na podstawie art. 23 ustawy o pdof. Wydatki na wykup maszyny, w oparciu o fakturę zakupu, należy wpisać do księgi w październiku w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.