Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Prowadzenie przez biuro rachunkowe rozrachunków klienta na PKPiR
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Prowadzenie przez biuro rachunkowe rozrachunków klienta na PKPiR

Gazeta Podatkowa nr 12 (1991) z dnia 9.02.2023
Piotr Żak

Biuro rachunkowe prowadzi podatkowe księgi przychodów i rozchodów kilku klientom. Jakie rozwiązania można przyjąć w zakresie prowadzenia ewidencji rozrachunków takim podatnikom?

W podmiotach prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów nie występuje formalny obowiązek posiadania ewidencji należności i zobowiązań, jednak z różnych względów występuje potrzeba ich monitorowania. Oto niektóre powody:

  • obowiązek korygowania naliczonego podatku VAT w związku z opóźnieniem uregulowania płatności zobowiązania na warunkach określonych w art. 89b ustawy o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) oraz prawo do zwrotnej korekty tego stanu po zapłacie,
  • możliwość korekty podstawy opodatkowania i należnego VAT w związku z nieotrzymaniem płatności należności w trybie art. 89a ustawy o VAT (ulga na złe długi w VAT) oraz konieczność korekty tego stanu po zapłacie,
  • kwestia korekty podstawy opodatkowania pdof w trybie art. 26iart. 44 ust. 17 ustawy o pdof (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) oraz odwracanie takich stanów po uiszczeniu płatności (ulga na złe długi w pdof),
  • konieczność odpowiedniego rozliczenia VAT w przypadku faktur wystawianych przez podatników stosujących dla potrzeb VAT tzw. metodę kasową.

Ponadto kontroli wymaga to, czy pewne płatności zostały uiszczone bądź otrzymane z uwzględnieniem przepisów ustawy o VAT odnośnie split payment (podzielonej płatności). Biuro będzie w stanie weryfikować takie stany, posiadając wgląd do wyciągów bankowych przedsiębiorcy. To samo dotyczy obowiązku płacenia za transakcje powyżej 15.000 zł za pośrednictwem rachunku bankowego. Stwierdzenie odstępstw od takich wymogów wywołuje określone skutki podatkowe, które podatnik (za pośrednictwem wynajętego biura rachunkowego) jest zobowiązany uwzględniać w rozliczeniach z fiskusem.

Wszystko to sprawia, że biuro rachunkowe powinno być w posiadaniu wiedzy o sytuacjach dotyczących rozrachunków klienta i ich rozliczeń. Możliwe jest podejście do tego w trojaki sposób:

1) biuro będzie otrzymywać informacje o związanych z rozrachunkami zdarzeniach wywołujących skutki podatkowe bezpośrednio od podatnika, np. drogą e-mailową,

2) biuro będzie otrzymywać wyciągi z konta bankowego i samo rozpozna takie stany, ale bez prowadzenia rozrachunków,

3) biuro będzie otrzymywać wyciągi lub stosowne pliki do importu operacji bankowych i prowadzić rozrachunki klienta, wykorzystując funkcjonalność użytkowanego oprogramowania (niektóre z programów posiadają nawet skrypty automatyzujące proces identyfikacji nieopłaconych rozrachunków na potrzeby rozliczenia VAT bądź podstawy opodatkowania pdof).

Pierwsze rozwiązanie wymaga, by podatnik był zorientowany w swoich obowiązkach (lub uprawnieniach) podatkowych - musi je identyfikować samodzielnie i zgłaszać do biura rachunkowego. Spotyka się przedsiębiorców, którzy sami prowadzą ewidencję swoich rozrachunków i mogą z niej "wyłapywać" i raportować do biura stany wymagające lub upoważniające do wzmiankowanych wcześniej rozliczeń podatkowych.

Rozwiązanie drugie można zasadniczo zastosować u klientów, którzy prowadzą działalność w niewielkim zakresie i nie występuje u nich dużo operacji bankowych.

Rozwiązanie trzecie jest najbardziej kompleksowe, gdyż biuro, obok ustawowego obowiązku prowadzenia księgi podatkowej, ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i stosownych rejestrów VAT, podejmuje się także ewidencji rozrachunków klienta i samo identyfikuje stany wiążące się z rozliczeniami podatkowymi uwarunkowanymi konkretnym stanem rozrachunków. Oczywiście powinno mieć to odzwierciedlenie w opłacie za usługę księgową, jaką będzie uiszczał klient, który - obok monitoringu rozrachunków na potrzeby rozliczeń podatkowych - zyska także wiedzę operacyjną o ich stanie.

Ogół zagadnień związanych z prowadzeniem rozrachunków u klientów na księdze podatkowej wymaga precyzyjnego umocowania w umowie o obsługę pomiędzy klientem a biurem rachunkowym. Pozostawienie tej kwestii bez uregulowania może prowadzić do sporów na linii klient - biuro, szczególnie w przypadkach, gdy klient ma samodzielnie raportować do biura zdarzenia związane z rozrachunkami wymagające uwzględnienia w rozliczeniach podatkowych. Aby nie mógł on zarzucić biuru, że o pewnych obowiązkach lub uprawnieniach nie został poinformowany, trzeba w umowie wprost określić zakres jego obowiązków w tym obszarze albo zawrzeć wzmiankę, że otrzymał w osobnym dokumencie wytyczne w tym zakresie i podpisem potwierdził ich przyjęcie.

`
Porady dotyczące prowadzenia biura rachunkowego dostępne w zakładce Biura Rachunkowe w serwisie gazetapodatkowa.gofin.pl »
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.