Facebook

Jak szukać?»

NOWY SERWIS dla Prenumeratorów - PLAN KONT z obszernym komentarzem i indeksem księgowań Uwaga: W styczniu "mały" pracodawca powiadamia pracowników o rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczenia urlopowego. Uwaga: Do 31 stycznia 2023 r. część płatników składek przekazuje do ZUS informację ZUS IWA za 2022 r. Uwaga: Do 31 stycznia br. przedsiębiorca zamierzający opłacać mały ZUS plus dokonuje odpowiedniego zgłoszenia do ubezpieczeń 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US: CIT-6R, CIT-6AR, CIT-10Z, CIT-11R za 2022 r. 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/PIT-11A, PIT-4R, PIT-8AR za 2022 r. 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US druku ZAW-RD, tj. zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Czy przychody za dany miesiąc można ująć w księdze ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Czy przychody za dany miesiąc można ująć w księdze jedną kwotą?

Gazeta Podatkowa nr 91 (1966) z dnia 14.11.2022
Karolina Paszkowska

Dochód do opodatkowania ustalam na podstawie księgi podatkowej. Chciałbym uniknąć dokonywania codziennie wpisów dotyczących przychodów. Czy w księdze można wpisywać przychody za dany miesiąc jednym zbiorczym zapisem?

TAK. Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544) dopuszczają w określonych przypadkach zbiorcze ewidencjonowanie przychodów w księdze podatkowej.

Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. W pozostałych przypadkach za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. Tak wynika z art. 14 ust. 1c-1i ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).

Jak stanowi § 27 ust. 3 rozporządzenia, podatnicy mają możliwość dokonywania wpisów do księgi podatkowej na zasadach określonych dla biur rachunkowych. Jeśli korzystają z niej, zapisów w księdze dotyczących przychodów powinni dokonywać w porządku chronologicznym na podstawie sum miesięcznych przychodów wynikających z ewidencji sprzedaży lub danych z raportów fiskalnych, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (por. § 27 ust. 1 rozporządzenia).

Możliwość ujęcia przychodów ze sprzedaży towarów i usług zbiorczym zapisem raz w miesiącu daje podatnikom m.in. § 20 ust. 1 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli prowadzona jest odrębna ewidencja, o której mowa w art. 109 ust. 1 lub ust. 3 ustawy o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług mogą być dokonywane na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych wynikających z tej ewidencji. W takim zestawieniu trzeba zamieścić co najmniej datę i kolejny numer zestawienia oraz sumę przychodów ze sprzedaży pomniejszoną o należny podatek VAT, a także o wartość towarów i usług niestanowiącą przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym i powiększoną o przychody nieobjęte obowiązkiem ewidencjonowania dla celów podatku VAT.

Ponadto podatnicy, którzy dokonują sprzedaży nieudokumentowanej i prowadzą ewidencję sprzedaży, o której mowa w § 7 ust. 1 rozporządzenia, mogą dokonywać zapisów w księdze dotyczących przychodów wykazanych w tej ewidencji, w jednej pozycji na koniec każdego miesiąca (§ 18 ust. 5 rozporządzenia). Powinna ona zawierać co najmniej numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami oraz wysokość tego przychodu. Ewidencja sprzedaży powinna być zbroszurowana, a jej karty ponumerowane. Zwolnieni z prowadzenia takiej ewidencji są podatnicy, którzy sprzedaż rejestrują w kasach fiskalnych (por. § 7 ust. 3 rozporządzenia).

Jeśli podatnik stosuje kasę rejestrującą, to zapisów w księdze dotyczących przychodów może dokonywać raz w miesiącu. Jak stanowi bowiem § 19 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia, przedsiębiorcy ewidencjonujący obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, zapisów w księdze dotyczących przychodów dokonują na podstawie danych wynikających z raportów dobowych lub na koniec każdego miesiąca na podstawie danych wynikających z raportów miesięcznych. Dane te trzeba skorygować o kwoty mające wpływ na wysokość przychodów (np. zwroty towarów, uznane reklamacje, oczywiste pomyłki), wynikające z odrębnych ewidencji albo opisane na odwrocie raportu fiskalnego.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.