Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Sprzedaż voucherów a ujęcie przychodu w księdze
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Sprzedaż voucherów a ujęcie przychodu w księdze

Gazeta Podatkowa nr 33 (1908) z dnia 25.04.2022
Dorota Przybyszewska

Prowadzę gabinet fizjoterapii. W kwietniu 2022 r. sprzedałam vouchery podarunkowe, które mogą być wykorzystane na kilku wizytach. Prowadzę działalność zwolnioną z VAT, sprzedaż ewidencjonuję w kasie fiskalnej. W jaki sposób ująć sprzedaż voucherów w księdze podatkowej? Czy przychód ze sprzedaży voucherów może być wpisany do księgi na podstawie miesięcznego raportu fiskalnego? Jak postąpić w sytuacji, gdy vouchery będą wykorzystane w następnych miesiącach?

Sprzedaż vouchera może być zarejestrowana w kasie fiskalnej w miesiącu sprzedaży, gdyż powstał wtedy obowiązek podatkowy w VAT (w chwili wydania vouchera znane jest miejsce świadczenia usług, tj. gabinet rehabilitacji, oraz usługi te są opodatkowane jedną stawką VAT, w przypadku Czytelniczki - zwolnione z VAT). Natomiast nie jest to równoznaczne z powstaniem przychodu podatkowego, który wpisuje się do księgi podatkowej.

W myśl art. 14 ust. 1c ustawy o pdof, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Voucher, czyli karta podarunkowa, nie jest rzeczą, prawem majątkowym ani usługą. Jest jedynie dokumentem potwierdzającym uprawnienie okaziciela do nabycia, bez osobnej odpłatności, pewnego świadczenia w oznaczonym czasie. Umożliwia dokonanie zapłaty za świadczenia zrealizowane w przyszłości, które będą polegały na wydaniu towarów/wykonaniu usługi w ramach działalności gospodarczej. Przy czym otrzymanie zapłaty za voucher trzeba traktować jako zaliczkę na poczet późniejszego wydania towarów bądź wykonania usługi (nie stanowi ona przychodu podatkowego na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o pdof). Stąd w sytuacji przedstawionej w pytaniu przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie zrealizowania vouchera, tj. wykonania usługi (częściowego wykonania usługi) "opłaconej" voucherem. Zatem pod tą datą (tymi datami) należy wpisać przychód w księdze podatkowej.

Czytelniczka ujmuje przychody ze sprzedaży dla osób fizycznych na podstawie miesięcznych raportów z kasy rejestrującej. Zgodnie z § 19 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544) podatnicy, którzy prowadzą ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, mogą dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca, na podstawie danych wynikających z raportów fiskalnych okresowych (miesięcznych), skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu. W myśl § 19 ust. 4 rozporządzenia korygowania danych wynikających z raportów fiskalnych dokonuje się na podstawie odrębnych ewidencji. Korekty, które nie podlegają ujęciu w odrębnych ewidencjach, podatnik opisuje na odwrocie raportu fiskalnego.

Na odwrocie raportu z kasy fiskalnej za miesiąc, w którym zarejestrowano sprzedaż vouchera, należy więc zamieścić adnotację, że sprzedaż vouchera na usługi fizjoterapii nie powoduje przychodu podatkowego. Następnie trzeba wpisać na podstawie miesięcznego raportu fiskalnego miesięczny przychód z kasy fiskalnej pomniejszony o kwotę dotyczącą sprzedanego vouchera, pod datą ostatniego dnia miesiąca, w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług". W dacie wykonania usługi (bądź częściowego wykonania usługi) należy sporządzić dowód księgowy, o którym mowa w § 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia, poświadczający fakt zrealizowania usługi (lub jej części). W księdze podatkowej trzeba wpisać ten dowód w kolumnie 7 pod datą wykonania usługi.

Warto jeszcze dodać, że wynikające z vouchera uprawnienia niekoniecznie muszą zostać w przyszłości zrealizowane przez klienta. W takim przypadku sprzedawca ma obowiązek wykazać w podatku dochodowym przychód w wysokości niewykorzystanej przez klienta w dniu, w którym ten termin ważności vouchera upłynął. Trzeba go będzie wpisać do księgi w kolumnie 7 pod tą datą na podstawie dowodu księgowego, o którym mowa w § 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia.

Przykład

Podatnik prowadzący gabinet fizjoterapii, niebędący podatnikiem VAT, sprzedał voucher na własne usługi za kwotę 500 zł w dniu 5 kwietnia 2022 r. Zakładamy, że usługi te zostaną zrealizowane w dniu 6 maja 2022 r. (za kwotę 250 zł) i w dniu 6 czerwca 2022 r. (za kwotę 250 zł). Podatnik wpisze do księgi podatkowej w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług" kwotę 250 zł pod datą 6 maja 2022 r. i kwotę 250 zł pod datą 6 czerwca 2022 r., na podstawie sporządzonych we własnym zakresie dowodów księgowych z tych dni.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.