Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Umorzenie subwencji z PFR a zapisy w księdze podatkowej
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Umorzenie subwencji z PFR a zapisy w księdze podatkowej

Gazeta Podatkowa nr 65 (1836) z dnia 16.08.2021
Dorota Przybyszewska

Otrzymaliśmy w 2020 r. subwencję finansową z PFR. Obecnie umorzono nam ją w znacznej części. Czy w związku z tym powinniśmy wykazać przychód w księdze podatkowej?

Subwencja finansowa z PFR od początku budziła wątpliwości dotyczące rozliczenia podatkowego. Już w momencie jej otrzymania podatnicy zastanawiali się, czy nie skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania. Jednak z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) wynikało, że jej otrzymanie należy traktować jak pożyczkę, a zatem jest to zdarzenie neutralne dla celów pdof. Powierdził to m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19 listopada 2020 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.707.2020.2.AP. Zatem w dacie otrzymania subwencji finansowej z PFR nie należało księgować przychodu w księdze podatkowej.

Obecnie subwencje finansowe z PFR są umarzane i znów pojawił się problem, czy umorzenie to spowoduje przychód do opodatkowania. Dopiero w lipcu 2021 r. wydano rozporządzenie, na mocy którego zarządzono m.in. zaniechanie poboru pdof od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników pdof (uzyskanych od dnia 1 czerwca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez PFR. Mowa tu o rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego... (Dz. U. z 2021 r. poz. 1316). Nie rozwiało to jednak wszystkich wątpliwości, bo z przepisów wprost nie wynika, jak zaniechanie to ma wpłynąć na zapisy w księdze podatkowej.

Wychodząc od tego, że księga podatkowa jest uproszczoną ewidencją służącą ustaleniu dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (por. art. 24a ust. 1 ustawy o pdof - Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), moim zdaniem można dojść do wniosku, że przychodu z tytułu umorzenia subwencji z PFR, od którego zaniechano poboru podatku, nie należy wpisywać w tej księdze w kolumnach przeznaczonych do ewidencji przychodów. W kolumnach 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług", 8 "Pozostałe przychody" i 9 "Razem przychód" wpisuje się bowiem przychody z działalności gospodarczej mające wpływ na wysokość pdof. Nie księguje się w nich np. przychodów zwolnionych z opodatkowania, co wynika z licznych interpretacji organów podatkowych, m.in. Dyrektora KIS z dnia 21 lipca 2017 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.72.2017.2.AG, z dnia 7 grudnia 2018 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.502.2018.2.BO oraz z dnia 5 kwietna 2018 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.82.2018.2.AMN. W tej ostatniej czytamy, że: "przychody, których wysokość nie ma wpływu na podstawę opodatkowania i wysokość należnego podatku nie powinny być w księdze ujmowane". Wymienione interpretacje dotyczyły co prawda przychodów zwolnionych z opodatkowania pdof, wydaje się jednak, że subwencja finansowa z PFR, od której zaniechano poboru podatku, powinna powodować analogiczne skutki dla zapisów w księdze podatkowej jak przychody podatkowe zwolnione z opodatkowania. Takich przychodów nie wpisuje się w księdze w kolumnach 7, 8, 9, natomiast w celach informacyjnych warto wpisać je w kolumnie 17 "Uwagi". Ten sposób ujęcia umorzenia subwencji z PFR w księdze wskazują też pracownicy infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.

O wyjaśnienie m.in. kwestii ujęcia umorzenia subwencji finansowej z PFR w księdze podatkowej nasze Wydawnictwo zwróciło się do Ministerstwa Finansów. O otrzymanej odpowiedzi niezwłocznie poinformujemy.

Warto dodać, że w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów wskazano, że zaniechanie poboru podatku od dochodów z umorzonej subwencji z PFR nie wpływa na możliwość zaliczenia wydatków pokrytych środkami z tej subwencji do kosztów uzyskania przychodów - mogą one być takimi kosztami na ogólnych zasadach.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.