Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Kiedy paragon bez NIP można ująć w księdze?

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kiedy paragon bez NIP można ująć w księdze?

Gazeta Podatkowa nr 2 (1773) z dnia 7.01.2021
Karolina Paszkowska

Artykuły biurowe na potrzeby prowadzonej działalności nabyłem w hipermarkecie. Zakup ten został udokumentowany paragonem bez NIP nabywcy. Czy wydatki na zakupione materiały biurowe mogę wpisać do księgi podatkowej na podstawie tego paragonu?

TAK. Wydatki na materiały biurowe zakupione przez podatnika w hipermarkecie można wpisać do księgi podatkowej w oparciu o paragon, na którym nie figuruje NIP nabywcy.

Jak wynika z § 11 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544), podstawą zapisu w księdze są w szczególności faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami. Przy czym w ściśle określonych przypadkach zapisów dotyczących kosztów uzyskania przychodów można dokonać w księdze na podstawie paragonu. Dotyczy to sytuacji wskazanych w § 13 ust. 4 i 5 rozporządzenia. Zgodnie z tymi przepisami paragonami mogą zostać udokumentowane:

  • zakupy w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych,
  • wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów.

Czytelnik może więc wydatek na zakup materiałów biurowych, którego dokonał w hipermarkecie, wpisać do księgi podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" na podstawie paragonu, na którym nie ma NIP nabywcy.

Trzeba zaznaczyć, że jeśli poniesiony przez przedsiębiorcę wydatek nie mieści się w zakresie wskazanym w § 13 ust. 4 i 5 rozporządzenia, może być ujęty w księdze w oparciu o paragon, o ile wskazana na nim kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł i zgodnie z odrębnymi przepisami można uznać go za fakturę uproszczoną. Na takiej fakturze wykazuje się tylko:

  • datę wystawienia, 
  • kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który jednoznacznie identyfikuje fakturę, 
  • imię i nazwisko lub nazwę oraz adres sprzedawcy, 
  • NIP sprzedawcy, 
  • NIP nabywcy, 
  • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty przed dokonaniem sprzedaży, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury, 
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, 
  • kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto, 
  • kwotę należności ogółem, 
  • dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.