Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Dotacja na środek trwały w księdze podatkowej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dotacja na środek trwały w księdze podatkowej

Gazeta Podatkowa nr 27 (1693) z dnia 2.04.2020
Karolina Paszkowska

Zakupiłem środek trwały, który częściowo został sfinansowany dotacją. Czy kwotę otrzymanej dotacji powinienem ująć w księdze podatkowej jako przychód w kolumnie 8 "Pozostałe przychody", czy jednak uwzględnić ją ustalając wartość początkową zakupionego środka trwałego?

W księdze podatkowej nie ujmuje się dotacji, które przedsiębiorca otrzymał na zakup środków trwałych, bo zasadniczo nie stanowią one przychodów z działalności gospodarczej. Środek trwały nabyty w drodze zakupu należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej, którą jest cena jego nabycia.

Jak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r.  poz. 1387 ze zm.) dotacji, subwencji, dopłat i innych nieodpłatnych świadczeń związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej. W związku z tym kwoty otrzymanej dotacji Czytelnik nie powinien ujmować w księdze podatkowej w kolumnie 8 "Pozostałe przychody". Jej wartość może dobrowolnie wpisać do księgi w kolumnie 17 "Uwagi", która nie jest uwzględniana przy ustalaniu dochodu.

Otrzymanej dotacji nie bierze się również pod uwagę przy ustalaniu wartości początkowej środka trwałego, który wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej, czyli w cenie nabycia. Stanowi o tym art. 22g ustawy o pdof. Odpisów amortyzacyjnych od tego środka trwałego należy dokonywać z uwzględnieniem art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o pdof., który określa, że kosztami uzyskania przychodów nie mogą być odpisy z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane (według zasad określonych w art. 22a-22o ustawy o pdof) od tej części ich wartości, która odpowiada wydatkom poniesionym na ich nabycie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Oznacza to, że odpisy amortyzacyjne w części sfinansowanej dotacją nie są kosztami uzyskania przychodów. Dlatego w księdze podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" należy ujmować odpisy amortyzacyjne jedynie w części, którą podatnik pokrył z własnych środków.

Przykład

W marcu 2020 r. podatnik zakupił obrabiarkę do metalu, która w 75% została sfinansowana dotacją. W tym samym miesiącu wprowadzono ją do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej 75.000 zł. Stawka amortyzacyjna dla obrabiarki wynosi 14%, więc miesięczny odpis amortyzacyjny to kwota 875 zł, tj. (75.000 zł × 14%) : 12 m-cy.

W księdze podatkowej za kwiecień 2020 r. w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" podatnik ujmie pierwszy odpis amortyzacyjny w kwocie 218,75 zł, tj. 875 zł × 25%.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.