Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Ubezpieczenie samochodu osobowego w księdze podatkowej
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ubezpieczenie samochodu osobowego w księdze podatkowej

Gazeta Podatkowa nr 86 (1648) z dnia 28.10.2019
Monika Kuźbińska

Zakupiliśmy samochód osobowy, który został zaliczony do środków trwałych. W październiku 2019 r. zawarliśmy na ten pojazd umowę ubezpieczenia OC, AC i NNW. Polisa, która została wystawiona w dniu 2 października 2019 r., dotyczy okresu od października 2019 r. do września 2020 r. Czy w księdze, w której koszty ujmujemy metodą uproszczoną, możemy ująć wyłącznie 75% wydatków na ubezpieczenie tego auta?

NIE. Limit 75% nakładów, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i ująć w księdze, nie dotyczy kosztów ubezpieczenia samochodu osobowego, lecz kosztów jego eksploatacji. Wydatki związane z ubezpieczeniem dobrowolnym AC trzeba natomiast wpisywać do księgi z uwzględnieniem limitu 150.000 zł.

Na mocy art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o pdof nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej, jeśli samochód ten jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Może on więc w kosztach podatkowych ujmować tylko 75% wydatków na używanie firmowego samochodu osobowego (np. na paliwo, części zamienne, wymianę oleju itp.), jeżeli jest on wykorzystywany jednocześnie do celów działalności gospodarczej i celów prywatnych.

Istotne jest, że limit 75% wydatków nie odnosi się do kosztów ubezpieczenia samochodu osobowego. W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązuje jednak inne ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof. W świetle tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Należy podkreślić, że ograniczenie to przyjmuje się wyłącznie w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, np. AC, gdzie podstawą ubezpieczenia jest wartość samochodu osobowego. Natomiast nie ma ono zastosowania do ubezpieczenia OC czy NNW, które rozliczane są w kosztach podatkowych i ujmowane w księdze w całości. Potwierdzają to organy podatkowe. Przykładem jest odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 11 stycznia 2019 r. udzielona naszemu Wydawnictwu czy interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 15 maja 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.192.2019.1.JKT.

W pytaniu nie wskazano, jaka jest wartość samochodu osobowego przyjęta dla celów ubezpieczenia. Jeżeli kwota przyjęta na polisie AC mieści się w limicie 150.000 zł, to Czytelnicy w księdze podatkowej powinni ujmować całą składkę z tytułu tego ubezpieczenia. Z kolei gdy wartość auta przekracza tę kwotę, to składką tą należy obciążać koszty proporcjonalnie (przykład). W przypadku ubezpieczenia OC i NNW cała wartość składki, niezależnie od wartości pojazdu, podlega wpisaniu do księgi podatkowej.

U Czytelników koszty uzyskania przychodów są ewidencjonowane w księdze metodą uproszczoną określoną w art. 22 ust. 4 ustawy o pdof. W metodzie tej koszty podatkowe są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Przy czym za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o pdof).

Oznacza to, że Czytelnicy wartość składki na ubezpieczenie AC (limitowaną lub nie) oraz składki OC i NNW samochodu osobowego stanowiącego środek trwały powinni ująć w księdze za październik 2019 r. pod datą wystawienia polisy.

Przykład

Podatnicy ewidencjonujący w księdze podatkowej koszty metodą uproszczoną użytkują w prowadzonej działalności samochód osobowy zaliczony do środków trwałych. W dniu 2 października 2019 r. zawarli umowę ubezpieczenia tego pojazdu na okres od 1 października 2019 r. do 30 września 2020 r. Z polisy wynika, że wartość pojazdu przyjęta do celów ubezpieczenia wynosi 160.000 zł, a składki wynoszą odpowiednio: OC 1.960 zł, NNW 375 zł, AC 4.800 zł.

Składki na ubezpieczenia OC i NNW w całości stanowią koszt uzyskania przychodów. Natomiast procentowy udział składki na ubezpieczenie AC podlegającej zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wynosi 93,75%, tj. (150.000 zł : 160.000 zł) × 100. Kwota składki na ubezpieczenie AC, którą można uznać za koszt podatkowy, wynosi zatem 4.500 zł, tj. 4.800 zł × 93,75%.

W księdze podatkowej za październik 2019 r., pod datą wystawienia polisy, tj. 2 października br., podatnicy wpisali w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" kwotę 6.835 zł, tj. 1.960 zł + 375 zł + 4.500 zł.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.