Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Zakup niskocennego komputera a zapisy w ewidencji wyposażenia
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zakup niskocennego komputera a zapisy w ewidencji wyposażenia

Gazeta Podatkowa nr 96 (1553) z dnia 29.11.2018
Monika Kuźbińska

Zakupiłam komputer, który spełnia definicję do uznania go za środek trwały. Jego wartość początkowa wynosi 8.800 zł. Chcę skorzystać z uproszczenia i wielkość tę odnieść bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów i wpisać jednorazowo do księgi podatkowej, bez wprowadzania komputera do ewidencji środków trwałych. Czy powinnam jednak wpisać go do ewidencji wyposażenia?

TAK. Jeżeli Czytelniczka zakupiła niskocenny składnik majątku, którego wartość początkowa nie przekracza 10.000 zł, ale jest wyższa od 1.500 zł, to może bezpośrednio wielkość tę ująć w księdze w dacie oddania go do używania i objąć jednocześnie ewidencją wyposażenia prowadzoną łącznie z księgą podatkową.

Składnik majątku może zostać zaliczony do środków trwałych, gdy spełnia wymogi wskazane w art. 22a ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.). Do warunków tych należą m.in. przewidywany okres używania składnika majątku dłuższy niż rok, kompletność i zdatność do użytku w dniu przyjęcia go do używania oraz wykorzystywanie go na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Spełniający te kryteria składnik majątku jest generalnie wprowadzany do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a następnie amortyzowany według zasad określonych w art. 22h-22m ustawy o pdof.

Jeśli dany przedmiot spełnia wymogi z art. 22a ust. 1 ustawy o pdof, ale jego wartość początkowa nie przekracza kwoty 10.000 zł, to można skorzystać z uproszczenia wskazanego w art. 22d ust. 1 ustawy o pdof. Polega ono na tym, że składnik ten odnosi się bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów - bez zaliczania go do środków trwałych. Poniesiony na jego nabycie wydatek wpisuje się wówczas w pełnej poniesionej wysokości do księgi podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" pod datą oddania go do używania.

Czytelniczka odpisany bezpośrednio w koszty komputer powinna wpisać do ewidencji wyposażenia. Obejmuje się nią te składniki majątku wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności, nieuznane za środki trwałe, których wartość początkowa przekracza kwotę 1.500 zł (§ 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz. U. z 2017 r. poz. 728 ze zm.).

Zapisy w tej ewidencji są przeprowadzane najpóźniej w miesiącu przekazania wyposażenia do używania. Na podstawie § 4 ust. 3 rozporządzenia powinna ona zawierać m.in. numer kolejny wpisu, datę nabycia, numer faktury lub rachunku, nazwę wyposażenia, cenę zakupu wyposażenia, numer pozycji, pod którą wpisano w księdze koszt związany z jego nabyciem, datę i przyczynę jego likwidacji.

Przykład

W dniu 21 listopada 2018 r. podatniczka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (PUH Anna Żbik) zakupiła komputer (potwierdzono to fakturą nr 559/2018 z 21.11.2018 r.). Wartość początkowa komputera w cenie nabycia wynosi 8.800 zł.

Podatniczka zdecydowała, że nie będzie uznawała komputera za środek trwały (pomimo spełnienia warunków z art. 22a ust. 1 ustawy o pdof) i odniesie jego wartość bezpośrednio do kosztów. Pod datą 21 listopada 2018 r. wpisała jego wartość, tj. 8.800 zł, do księgi podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" (pod pozycją 115/18). Jednocześnie komputer ujęła w ewidencji wyposażenia pod pozycją 16.

Ewidencja wyposażenia PUH Anna Żbik

Lp. Data nabycia (wytworzenia) Nr faktury lub rachunku Nazwa wyposażenia Cena zakupu (koszt wytworzenia) Nr pozycji księgowej Przyczyna i data likwidacji
...            
16 21.11.2018 r. 559/2018 Komputer 8.800 zł 115/18  
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.