Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Wydatki na naprawę instalacji grzewczej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatki na naprawę instalacji grzewczej

Gazeta Podatkowa nr 100 (1454) z dnia 14.12.2017
Monika Kuźbińska

W grudniu 2017 r. awarii uległa instalacja grzewcza w magazynie stanowiącym nasz środek trwały. W związku z tym część elementów starej instalacji, które zepsuły się, zastąpiliśmy nowymi. Poniesione przez nas wydatki wyniosły prawie 5.000 zł netto. Czy powinniśmy odnieść je na zwiększenie wartości początkowej magazynu czy ująć bezpośrednio w księdze podatkowej?

Wykonane prace związane z naprawą instalacji grzewczej w magazynie stanowiącym środek trwały należy uznać za remont i w związku z tym poniesione z tego tytułu wydatki wpisać bezpośrednio do księgi podatkowej.

Wśród prac dokonywanych w środkach trwałych można wyróżnić prace remontowe oraz takie, które mają charakter ulepszenia. Środki trwałe uważa się za ulepszone, jeśli suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł. Ponadto wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej m.in. okresem używania i kosztami ich eksploatacji. Wynika to z art. 22g ust. 17 ustawy o pdof. W takim przypadku o sumę wydatków poniesionych na ulepszenie środków trwałych zwiększa się wartość początkową tych składników majątku.

Z remontem mamy z kolei do czynienia wówczas, gdy celem przeprowadzonych prac jest przywrócenie pierwotnych funkcji i wartości użytkowej środka trwałego. Mają one zatem charakter typowo odtworzeniowy i nie wiążą się ze wzrostem wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka do używania.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu Czytelnicy dokonali naprawy uszkodzonej instalacji grzewczej poprzez zastąpienie zepsutych elementów nowymi. Przeprowadzili zatem prace remontowe przywracające dotychczasowe funkcje tej instalacji. Wydatki z tego tytułu powinni bezpośrednio wpisać do księgi w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" pod datą ich poniesienia.

Przykład

W związku z awarią instalacji grzewczej podatnik poniósł wydatki na jej naprawę. Prace te miały charakter typowo odtworzeniowy. Z otrzymanej faktury wystawionej w dniu 4 grudnia 2017 r. wynika, że nakłady na usługę wymiany zepsutych elementów instalacji na nowe oraz zużyte w związku z tym materiały wyniosły 5.000 netto.

Podatnik na podstawie faktury ujął w księdze za grudzień br.:

- w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego" - 4.12.2017 r.,
- w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" - kwotę 5.000 zł.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.