Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Podatnicy kontynuujący działalność bez "podwójnego" remanentu
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podatnicy kontynuujący działalność bez "podwójnego" remanentu

Gazeta Podatkowa nr 96 (1450) z dnia 30.11.2017
Monika Kuźbińska

Prowadzimy działalność w formie spółki jawnej, która dochód ustala na podstawie księgi podatkowej. Na koniec 2017 r. sporządzimy spis z natury m.in. posiadanych na stanie materiałów i towarów. Czy mamy obowiązek przygotować taki spis również na początek 2018 r.?

NIE. Podatnicy, którzy w 2018 r. będą kontynuowali działalność gospodarczą, sporządzają spis z natury tylko na dzień 31 grudnia 2017 r. Wartość z niego wynikającą ujmą w księdze podatkowej jako ostatnią pozycję na koniec 2017 r. i jako pierwszą na początek 2018 r.

Podatnicy mają obowiązek sporządzić i wpisać do księgi podatkowej spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów m.in. na dzień 1 stycznia i na koniec każdego roku podatkowego. Wynika to z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728). Natomiast na podstawie § 27 ust. 1a rozporządzenia obowiązek sporządzenia spisu z natury na dzień 1 stycznia roku podatkowego nie dotyczy podatników, którzy sporządzili spis z natury na koniec poprzedniego roku podatkowego. W tym przypadku zamiast spisu z natury na dzień 1 stycznia roku podatkowego wpisują do księgi spis z natury sporządzony na dzień 31 grudnia poprzedniego roku podatkowego. Przepis ten stanowi zatem podstawę do zwolnienia podatników kontynuujących działalność ze sporządzania dwóch spisów z natury - na dzień 31 grudnia i jednocześnie na dzień 1 stycznia następnego roku.


Podatnicy prowadzący księgę podatkową nie muszą sporządzać "podwójnego" remanentu.


Skoro Czytelnicy będą kontynuowali w 2018 r. prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, to będą zobligowani do przygotowania spisu z natury tylko na dzień 31 grudnia 2017 r. Będą natomiast zwolnieni na mocy przepisów rozporządzenia z dokonywania spisu na dzień 1 stycznia 2018 r.

Spis z natury sporządzony na koniec 2017 r. będzie podstawą dokonania zapisów związanych z zamknięciem księgi za 2017 r. i jednocześnie otwarciem jej w 2018 r. Czytelnicy wpiszą go:

  • jako ostatnią pozycję w księdze za 2017 r. pod rocznym podsumowaniem kolumn - pod datą 31 grudnia 2017 r.,
     
  • jako pierwszą pozycję w księdze za 2018 r. - pod datą 1 stycznia 2018 r.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.