Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Kiedy wpisać do księgi podatkowej koszt dotyczący ubezpieczenia ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kiedy wpisać do księgi podatkowej koszt dotyczący ubezpieczenia firmowego majątku?

Gazeta Podatkowa nr 74 (1428) z dnia 14.09.2017
Monika Kuźbińska

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, dochód ustalam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na początku września 2017 r. zawarłam umowę ubezpieczenia firmowego majątku (środków trwałych) wykorzystywanego w prowadzonej działalności. Polisa ubezpieczeniowa wystawiona została w dniu 4 września br. i obejmuje okres od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. Składka ubezpieczeniowa na cały rok została przeze mnie zapłacona jednorazowo. Czy koszt ubezpieczenia mogę ująć w księdze podatkowej pod datą płatności?

NIE. Termin zapłaty składki ubezpieczeniowej nie ma wpływu na ujęcie wydatku z tego tytułu w księdze podatkowej. Sposób ewidencji kosztu ubezpieczenia firmowego majątku w księdze uzależniony jest natomiast od wybranej przez podatnika metody ujmowania kosztów.

Podatnicy prowadzący księgę podatkową mogą ewidencjonować w niej koszty według metody uproszczonej lub metody memoriałowej. W przypadku metody uproszczonej wskazanej w art. 22 ust. 4 ustawy o pdof koszty uzyskania przychodów są generalnie ewidencjonowane w księdze w okresie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztów u podatników prowadzących księgę podatkową uznaje się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (por. art. 22 ust. 6b ustawy o pdof). W sytuacji gdy Czytelniczka przyjęła tę metodę do ewidencji kosztów w księdze, to powinna wpisać do niej wartość składki na ubezpieczenie majątku firmowego za lata 2017-2018 jednorazowo w dacie wystawienia polisy ubezpieczeniowej, tj. we wrześniu 2017 r.

Inaczej ewidencjonuje się koszt ubezpieczenia obejmującego dwa lata podatkowe u podatników prowadzących księgę metodą memoriałową. Metoda memoriałowa ujmowania kosztów w księdze określona w art. 22 ust. 5-5c i 6 ustawy o pdof zakłada, że koszty pośrednio związane z przychodami, wśród których można wyróżnić np. ubezpieczenia majątkowe, również są zasadniczo potrącane w dacie poniesienia. Jednak gdy koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to wtedy stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Stosując tę metodę, istotne jest bowiem, aby księga podatkowa była prowadzona w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego.

Oznacza to, że gdy np. polisa ubezpieczeniowa odnosi się do dwóch lat podatkowych, to niezbędne jest proporcjonalne rozliczenie składki do okresów, których dotyczy. Gdyby Czytelniczka stosowała metodę memoriałową ujmowania kosztów w księdze, to część składki ubezpieczeniowej przypadającej na 2017 r. (tj. za okres wrzesień-grudzień) powinna uznać za koszt uzyskania przychodów i wpisać do księgi pod datą wystawienia polisy ubezpieczeniowej, czyli we wrześniu br. Natomiast tę część kosztów, które odnoszą się do 2018 r. (tj. za okres styczeń-sierpień), należałoby zaewidencjonować w księdze podatkowej jednorazowo w styczniu 2018 r.


Koszt ubezpieczenia wpisuje się do księgi podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" - niezależnie od przyjętej metody ewidencji kosztów.

Przykład

Podatniczka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zawarła umowę ubezpieczenia firmowego majątku (środków trwałych) na okres od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. Wysokość rocznej składki wyniosła 1.920 zł. Polisa została wystawiona w dniu 4 września 2017 r., a opłacono ją jednorazowo w dniu 6 września br.

Wariant 1

Jeżeli koszty w księdze podatkowej są przez podatniczkę ewidencjonowane metodą uproszczoną, to w księdze podatkowej za wrzesień 2017 r. w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" należy ująć całą kwotę składki w wysokości 1.920 zł - pod datą 4 września 2017 r.

Wariant 2

Gdy podatniczka wpisuje do księgi koszty zgodnie z metodą memoriałową, to powinna:

- w księdze za wrzesień 2017 r. w kolumnie 13 wpisać tę część składki, która dotyczy 2017 r., czyli kwotę 640 zł (tj. 1.920 zł : 12 m-cy) × 4 m-ce - pod datą 4 września 2017 r.
- w księdze za styczeń 2018 r. w kolumnie 13 wpisać tę część składki, jaka odnosi się do 2018 r., czyli kwotę 1.280 zł (tj. 1.920 zł : 12 m-cy) × 8 m-cy - pod datą 1 stycznia 2018 r.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.