Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Udokumentowanie likwidacji środka trwałego i ujęcie w księdze podatkowej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Udokumentowanie likwidacji środka trwałego i ujęcie w księdze podatkowej

Gazeta Podatkowa nr 70 (1424) z dnia 31.08.2017
Dorota Przybyszewska

Chcemy zlikwidować maszynę, która jest już przestarzała technologicznie i nie nadaje się do wykorzystywania w działalności. Stanowi ona środek trwały w naszej firmie. Jak udokumentować to zdarzenie i z jakimi zapisami w księdze podatkowej wiąże się taka operacja?

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy o pdof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności prowadzonej przez podatnika. Zakładamy, że w sytuacji opisanej w pytaniu decyzja o likwidacji maszyny nie była spowodowana zamiarem zmiany rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o pdof, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się strat m.in. w środkach trwałych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Stąd do kosztów uzyskania przychodów może być zaliczona wyłącznie ta wartość likwidowanego środka trwałego, która nie została zamortyzowana. Uzasadnieniem likwidacji takiego środka trwałego może być m.in. nierentowna eksploatacja, zbyt kosztowny remont, znaczne zużycie techniczne, przestarzała technologia, niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.

Jeśli amortyzacja maszyny jest jeszcze kontynuowana, postawienie jej w stan likwidacji powoduje konieczność zaprzestania dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przy czym ostatni odpis amortyzacyjny wpisuje się do księgi podatkowej w miesiącu, w którym nastąpiło wycofanie maszyny z eksploatacji (postawiono ją w stan likwidacji). Wynika to z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof. W praktyce na tę okoliczność sporządza się dowód LT, w którym wskazuje się przede wszystkim datę i przyczynę postawienia środka trwałego w stan likwidacji, jego wartość początkową i dotychczasowe umorzenie. Jednak samo postawienie środka trwałego w stan likwidacji nie powoduje jeszcze w księdze podatkowej żadnych zapisów.

Nieumorzona wartość początkowa likwidowanej maszyny może stanowić koszt podatkowy, ale dopiero w dacie faktycznej (fizycznej) likwidacji. Faktyczną likwidację środka trwałego kończącą proces likwidacji potwierdza protokół likwidacji, sporządzony przez podatnika we własnym zakresie. Załącznikami do niego mogą być dokumenty potwierdzające fakt dokonania likwidacji. Dopiero więc w dacie faktycznej likwidacji maszyny, na podstawie protokołu likwidacji, można ująć jej nieumorzoną wartość w kolumnie 13 księgi podatkowej "Pozostałe wydatki" i wykreślić ją z ewidencji środków trwałych. W związku z likwidacją maszyny podatnik może ponieść dodatkowe koszty, np. utylizacji, złomowania. Koszty te mogą również zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Księguje się je na podstawie dowodów ich poniesienia w kolumnie 13 księgi.


Na okoliczność fizycznej likwidacji środka trwałego sporządza się protokół.


W przypadku gdy maszyna, o której mowa w pytaniu, została już całkowicie zamortyzowana, podatnik w dacie fizycznej likwidacji sporządzi protokół dokumentujący to zdarzenie i na jego podstawie dokona wykreślenia składnika majątku z ewidencji środków trwałych. W księdze podatkowej nie dokona żadnych zapisów, chyba że poniesie koszty związane z likwidacją (utylizacją) maszyny - wtedy wpisze je w kolumnie 13 księgi na podstawie dowodów poniesienia tych kosztów.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.