Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Rozliczenie wydatków na leasingowaną maszynę w księdze podatkowej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie wydatków na leasingowaną maszynę w księdze podatkowej

Gazeta Podatkowa nr 55 (1409) z dnia 10.07.2017
Dorota Przybyszewska

Użytkuję maszynę na podstawie leasingu operacyjnego. Obecnie, za zgodą leasingodawcy, poniosłem nakłady na jej modernizację. Przekroczyły one kwotę 3.500 zł. Czy mogę ująć je w kosztach w księdze podatkowej?

Wydatki na modernizację maszyny przekraczające 3.500 zł, skutkujące wzrostem jej wartości użytkowej, kwalifikuje się jako inwestycję w obcym środku trwałym. Inwestycja w obcym środku trwałym to środek trwały podlegający amortyzacji (por. art. 22a ust. 2 ustawy o pdof).

W myśl ustawy o pdof środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji (art. 22g ust. 17 ustawy o pdof). Ulepszenie obcych środków trwałych, użytkowanych przez podatnika na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia czy leasingu operacyjnego skutkuje powstaniem środka trwałego o nazwie: inwestycja w obcym środku trwałym.

Jeśli więc w sytuacji opisanej w pytaniu doszło do ulepszenia leasingowanej maszyny w rozumieniu art. 22g ust. 17 ustawy o pdof, podatnik nie może wydatków poniesionych na ten cel wpisać bezpośrednio do księgi podatkowej, tylko ująć w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych inwestycję w obcym środku trwałym i księgować w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" odpisy amortyzacyjne dokonywane od tego środka.

W sytuacji natomiast gdyby przeprowadzone w maszynie prace miały charakter odtworzeniowy, remontowy lub konserwacyjny, wydatki poniesione w związku z nimi mogłyby zostać ujęte w księdze podatkowej bezpośrednio w kolumnie 13. Wówczas u podatnika nie powstanie inwestycja w obcym środku trwałym.

Przykład

Założenia

  1. Przedsiębiorca do celów działalności gospodarczej wykorzystuje maszynę produkcyjną z grupy 6 KŚT na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W czerwcu 2017 r. poniósł wydatki na jej modernizację, zwiększające jej wartość użytkową, w kwocie 5.000 zł.
     
  2. Wydatki na modernizację leasingowanej maszyny podatnik ujął w czerwcu 2017 r. jako wartość początkową inwestycji w obcym środku trwałym w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z art. 22j ust. 4 pkt 2 ustawy o pdof, przyjął do jej amortyzacji okres 24 miesięcy (stawka 50%). Miesięczny odpis amortyzacyjny wynosi 208,33 zł, według wyliczenia (5.000 zł × 50%) : 12 m-cy.

Zapisy w księdze podatkowej

W lipcu 2017 r. podatnik wpisał do księgi podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" pierwszy odpis amortyzacyjny w kwocie 208,33 zł, na podstawie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.