Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Przejście z ksiąg rachunkowych na księgę podatkową a rozliczenie kosztów ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przejście z ksiąg rachunkowych na księgę podatkową a rozliczenie kosztów ubezpieczenia

Gazeta Podatkowa nr 8 (1362) z dnia 26.01.2017
Monika Kuźbińska

W związku ze zwiększeniem limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia pełnej księgowości spółka jawna od 1 stycznia 2017 r. przeszła z ksiąg rachunkowych na księgę podatkową. Koszty będą w niej ewidencjonowane metodą uproszczoną. Na dzień 31 grudnia 2016 r. pozostały w księgach rachunkowych do rozliczenia koszty ubezpieczenia majątku, które obejmuje okres od października 2016 r. do września 2017 r. Czy koszt ubezpieczenia dotyczący 2017 r. spółka może ująć w księdze podatkowej?

TAK. Spółka może wpisać do księgi podatkowej za 2017 r. część kosztów ubezpieczenia, jakie pozostały do rozliczenia w 2017 r.

U podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty ubezpieczenia majątku obejmujące przełom roku przyporządkowuje się do lat, których dotyczą. Wydatek na ubezpieczenie majątku za okres od października do grudnia 2016 r. należało zatem zaliczyć do kosztów bilansowych 2016 r., natomiast za okres od stycznia do września 2017 r. - pozostawić do rozliczenia w 2017 r.

Analogicznie trzeba było postąpić z tym wydatkiem dla celów podatku dochodowego. Koszty ubezpieczenia należą bowiem do kosztów pośrednio związanych z przychodami, a te generalnie potrąca się w dacie ich poniesienia. Jeśli jednak dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, to rozlicza się je z podziałem na lata podatkowe, których te koszty dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uważa się natomiast dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku). Tak stanowi art. 22 ust. 5c-5d ustawy o pdof.

Przy przejściu z ksiąg rachunkowych na księgę podatkową nie powinno być wątpliwości z rozliczaniem kosztów na przełomie roku, jeśli podatnicy zdecydowaliby o ewidencjonowaniu kosztów metodą memoriałową. Natomiast przy prowadzeniu księgi podatkowej metodą uproszczoną koszty uzyskania przychodów wpisuje się w dacie ich poniesienia, tj. dacie wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu - bez dzielenia wydatku na lata (art. 22 ust. 4 i 6b ustawy o pdof). Polisa wystawiona w 2016 r. nie powinna być więc, co do zasady, podstawą do zaksięgowania kosztu w 2017 r.

Zmiana ewidencji księgowej nie może jednak wpływać na możliwość zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych. Dlatego uwzględniając obowiązującą w polskim systemie prawnym naczelną zasadę ochrony praw nabytych można uznać, że wydatki poniesione np. w 2016 r., które przypadają proporcjonalnie do rozliczenia w 2017 r., mogą zostać jednorazowo zaliczone do kosztów podatkowych w styczniu br. (o ile oczywiście spełniały w 2016 r. przesłanki zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów). Spółka może zatem koszt ubezpieczenia dotyczący 2017 r. wpisać w księdze jednorazowo pod datą 1 stycznia 2017 r. w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.