Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Ujęcie faktury na zakup materiałów pomocniczych w PKPiR otrzymanej ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ujęcie faktury na zakup materiałów pomocniczych w PKPiR otrzymanej z opóźnieniem

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (1122) z dnia 1.03.2022

W lutym 2022 r. otrzymałam fakturę dokumentującą zakup materiałów pomocniczych do produkcji, wystawioną w grudniu 2021 r. W którym miesiącu należy ją ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? W rozliczeniu za jaki miesiąc mogę odliczyć VAT?

W sytuacji opisanej w pytaniu wartość materiału pomocniczego powinna zostać ujęta w PKPiR w miesiącu jego otrzymania, na podstawie sporządzonego opisu. Fakturę dokumentującą ten zakup należało następnie dołączyć do ww. opisu. Prawo do odliczenia VAT przysługuje zaś w rozliczeniu za luty lub I kwartał 2022 r.

Koszty materiałów pomocniczych w PKPiR

Zasadniczo podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR), koszty uzyskania przychodów ujmują w dniu poniesienia kosztu. Dniem tym, niezależnie od metody prowadzenia księgi (tj. metody uproszczonej czy memoriałowej) jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o PDOF). Nieco inaczej jest w przypadku kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami, dotyczących okresu przekraczającego rok podatkowy, ponoszonych przez podatników prowadzących PKPiR metodą memoriałową (kwestie te tu jednak pomijamy, gdyż nie mają zastosowania w omawianej sytuacji).

Natomiast w przypadku kosztów dotyczących materiałów podstawowych, pomocniczych i towarów handlowych obowiązują inne zasady. Zakup ww. materiałów/towarów jest wpisywany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży (jeżeli podatkową księgę prowadzi biuro rachunkowe, zapisy w księdze powinny być dokonywane w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni).

Jeżeli materiał podstawowy, pomocniczy lub towar handlowy, którego zakup jest dokumentowany fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego materiału/towaru (podając w nim imię, nazwisko/firmę i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość ww. materiału/towaru), a następnie dokonać zapisu w księdze na jego podstawie. Opis ten należy przechowywać jako dowód zakupu i połączyć z otrzymaną następnie fakturą. Ewentualna różnica w stosunku do wartości podanej w fakturze jest wpisywana do księgi w dniu otrzymania faktury. Podatnik może nie sporządzać ww. opisu, jeżeli zakup jest udokumentowany specyfikacją dostawcy pod warunkiem, że specyfikacja ta spełnia wymogi określone dla opisu. Stanowi o tym § 15 ust. 2 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544).

W świetle powyższego, w sytuacji opisanej w pytaniu, wartość materiału pomocniczego powinna zostać ujęta w PKPiR w miesiącu jego otrzymania, na podstawie sporządzonego opisu. Natomiast fakturę dokumentującą ten zakup (otrzymaną w późniejszym terminie) należy dołączyć do ww. opisu (oraz wpisać ewentualną różnicę).

Termin odliczenia VAT

Czynny podatnik VAT ma prawo odliczać VAT od zakupu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i pod warunkiem, że nie zaistnieją przesłanki wykluczające to prawo (patrz: art. 86 ust. 1art. 88 ustawy o VAT).

Prawo do odliczenia VAT od nabytych towarów/usług przysługuje podatnikowi generalnie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do tych towarów/usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy (zasadniczo w dacie wydania towaru), nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie odliczy VAT w tym podstawowym terminie, to może tego dokonać w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (jeżeli rozlicza VAT miesięcznie) lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (jeżeli rozlicza VAT kwartalnie).

Tym samym skoro w lutym br. Czytelnik otrzymał fakturę dokumentującą zakup materiałów, to ma prawo odliczyć VAT z tytułu dokonanego zakupu najwcześniej w deklaracji VAT za luty (lub I kwartał) 2022 r. (zakładając, że jest czynnym podatnikiem VAT, a zakupiony towar służy czynnościom opodatkowanym VAT oraz pod warunkiem, że nie zaistnieją przesłanki wskazane w art. 88 ustawy o VAT).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.