Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Ujęcie zakupu składników wyposażenia w księdze po zniesieniu wymogu ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ujęcie zakupu składników wyposażenia w księdze po zniesieniu wymogu prowadzenia ewidencji wyposażenia

Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (508) z dnia 20.02.2020

Czy zniesienie w 2020 r. obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia ma wpływ na sposób ujmowania kosztu zakupu składników wyposażenia w podatkowej księdze?

Nie, sposób kwalifikacji dla celów podatkowych składników wyposażenia oraz ujęcia kosztów ich zakupu w podatkowej księdze pozostaje bez zmian.

Do końca 2019 r. do zakresu obowiązków podatników rozliczających podatek dochodowy z działalności gospodarczej na podstawie podatkowej księgi należało prowadzenie ewidencji wyposażenia. Za wyposażenie uważało się rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, do środków trwałych. Przy czym w ewidencji wykazywało się wyposażenie, którego wartość początkowa przekraczała 1.500 zł. Z kolei zapisów w tej ewidencji należało dokonywać najpóźniej w miesiącu przekazania składnika wyposażenia do używania. Tak wynikało z § 3 pkt 7, § 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 oraz § 18 ust. 4 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728 ze zm.), obowiązującego do końca 2019 r., zwanego dalej starym rozporządzeniem.

Niezależnie od ujęcia wyposażenia w ewidencji wyposażenia, konieczne było wpisanie jego wartości w podatkowej księdze w kolumnie 13 "pozostałe wydatki" (ust. 13 objaśnień do podatkowej księgi zawartych w załączniku nr 1 do starego rozporządzenia).

Nowe prawo Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544), zwane dalej nowym rozporządzeniem, które nie przewiduje już wymogu prowadzenia ewidencji wyposażenia. Zniesienie tego obowiązku nie wpływa jednak na sposób kwalifikacji składników majątku do wyposażenia i wpisywania kosztów ich zakupu do podatkowej księgi.

Zwróć uwagę!

W dalszym ciągu za wyposażenie uważa się rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, do środków trwałych i wpisuje do podatkowej księgi w kolumnie 13 (ust. 13 objaśnień do podatkowej księgi zawartych w załączniku nr 1 do nowego rozporządzenia).

Należy zauważyć, że podanej definicji wyposażenia, obowiązującej na gruncie starego i nowego rozporządzenia, odpowiadają m.in. składniki majątku z art. 22d ust. 1 updof. Chodzi tu o rzeczowe składniki majątku spełniające warunki do uznania ich za środki trwałe, których jednak podatnik ze względu na wartość początkową nieprzekraczającą 10.000 zł nie wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W takim przypadku wydatki poniesione na ich nabycie są odnoszone jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów - w miesiącu ich oddania do używania.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.